eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nieprawidłowy dzień rozpoczęcia pracy

Nieprawidłowy dzień rozpoczęcia pracy

2011-12-07 12:16

Podpisanie umowy o pracę i nawiązanie stosunku pracy nie musi zbiegać się w czasie. Zasadą jest bowiem, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy (dzień stawienia się w pracy, czyli dzień, który strony wyznaczyły jako termin rozpoczęcia realizacji zobowiązań związanych ze stosunkiem pracy).
Pytanie: Co wpisać w świadectwie pracy jako datę rozpoczęcia stosunku pracy? Kodeks wskazuje na dzień określony w umowie jako "termin rozpoczęcia pracy" a jeśli go nie wskazano - na dzień zawarcia umowy. Ale co to w praktyce oznacza? Np. gdy oznaczono tylko termin stawienia się w pracy? Albo: jeśli nawiązano stosunek pracy, ale pracownik jeszcze nie podjął pracy - jak traktować ten czas?

Odpowiedź: Okazuje się, że pracodawcy popełniają tu mnóstwo błędów, które w najlepszym razie kończą się prostowaniem świadectwa pracy, a w najgorszym - nawet dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami.

1. Jaką datę należy wpisać jako datę rozpoczęcia pracy i w świadectwie pracy? Umowę o pracę podpisano 15 maja 1993 r. (taka data widnieje na jej nagłówku). Nie oznaczono w niej, od kiedy ma ona obowiązywać, natomiast jako termin stawienia się do pracy wskazano dzień 15 czerwca 1993 r.

Podpisanie umowy o pracę i nawiązanie stosunku pracy nie musi zbiegać się w czasie. Zasadą jest bowiem, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy (dzień stawienia się w pracy, czyli dzień, który strony wyznaczyły jako termin rozpoczęcia realizacji zobowiązań związanych ze stosunkiem pracy). Jeśli zaś strony nie określiły takiego dnia, stosunek pracy nawiązuje się w dniu zawarcia umowy o pracę. W opisanej sytuacji, strony ustaliły dzień stawienia się w pracy na 15 czerwca 1993 r., a zatem należy uznać, że tego dnia chciały nawiązać stosunek pracy.

2. Strony podpisały umowę o pracę 1 stycznia, ale jako dzień rozpoczęcia pracy wskazały 4 stycznia (ponieważ poprzednie dni są w firmie wolne) Kiedy rozpocznie się stosunek pracy?

Przy tak sformułowanym zapisie stosunek pracy nawiąże się dopiero 4 stycznia, ponieważ ten dzień wskazano jako dzień rozpoczęcia pracy. Gdyby strony chciały, aby stosunek pracy nawiązał się 1 stycznia, powinny były zapisać, że 1 stycznia jest dzień rozpoczęcia pracy, a np. 4 stycznia ma się stawić do pracy w celu jej podjęcia.

Podstawa prawna:
  • Art. 26 Kodeksu pracy


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.