eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zawieszenie postępowania egzekucyjnego przed ogłoszeniem upadłości

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego przed ogłoszeniem upadłości

2013-05-23 09:03

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego przed ogłoszeniem upadłości

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego przed ogłoszeniem upadłości © Andre - Fotolia.com

W obowiązującym stanie prawnym możliwość zawieszenia postępowania egzekucyjnego jest dość ograniczona. Nie oznacza to jednak, że przepisy prawa upadłościowego i naprawczego nie przewidują instytucji zawieszenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego w stosunku do dłużnika. Możliwość taka, po spełnieniu określonych prawem wymogów, występuje zarówno na etapie przed ogłoszeniem upadłości dłużnika, jak i już po ogłoszeniu upadłości.

Przeczytaj także: Koszty egzekucyjne a ogłoszenie upadłości

Ewentualność zawieszenia postępowania egzekucyjnego jeszcze przed ogłoszeniem upadłości przewiduje art. 39 PUiN. W myśl tego przepisu na wniosek dłużnika sad może zawiesić prowadzoną przeciwko niemu egzekucję wierzytelności objętej z mocy prawa układem, jeżeli egzekucja mogłaby uniemożliwić lub utrudnić przyjęcie układu. Brzmienie zacytowanego przepisu nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wnioskodawca wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Nie może zatem dotyczyć wierzytelności wyłączonych z układu na podstawie art. 273 PUiN, jak również wierzytelności pracowniczych i zabezpieczonych rzeczowo, które warunkowo mogą być układem objęte.

Co ważne, sąd może zawiesić postępowanie egzekucyjne jedynie na wniosek dłużnika. Oznacza to, że sąd nie może podjąć czynności w tym zakresie z urzędu, jak również to, że z wnioskiem tym nie może wystąpić sam wierzyciel, jak również inny podmiot, który zgodnie z przepisami jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd i zawieszenie egzekucji powoduje, iż egzekucja pozostaje w takim stanie, w jakim była w chwili wydania postanowienia o zabezpieczeniu. Jeżeli chodzi o środki, które komornik już pozyskał, lecz nie przekazał jeszcze wierzycielom, to nie mogą być one im wydane, jak również nie mogą być oddane z powrotem dłużnikowi. Pozostają zatem w dyspozycji komornika do czasu oddalenia wniosku – kiedy to zabezpieczenie upadnie z chwilą uprawomocnienia się postanowienia, a w wypadku ogłoszenia upadłości będą podlegały wydaniu syndykowi. Ze względu na to, iż postanowienie sądu w sprawie zawieszenia egzekucji jest postanowieniem co do sposobu zabezpieczenia, przysługuje na nie zażalenie.

fot. Andre - Fotolia.com

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego przed ogłoszeniem upadłości

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego jest jednorazową czynnością sądu, a co za tym idzie w przypadku, gdy po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zostaną wszczęte kolejne postępowania egzekucyjne, wówczas dłużnik powinien natychmiast składać kolejne wnioski o zabezpieczenie do sądu upadłościowego w celu uchronienia swego przedsiębiorstwa przed paraliżem.


Bez wątpienia celem ustawodawcy wprowadzającego ten sposób zabezpieczenia było przede wszystkim umożliwienie dłużnikowi zachowania takich warunków, które pozwolą w przyszłości na zawarcie układu. Zabezpieczenie poprzez zawieszenie egzekucji zmierza do ochronienia majątku dłużnika przed aktywnością niektórych wierzycieli i umożliwia zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w stanie kompletnym – zdolnym do funkcjonowania. Niewątpliwie prowadzenie egzekucji z majątku dłużnika tuż przed ogłoszeniem upadłości, polegającej np. na sprzedaży maszyn, którymi dłużnik posługiwał się przy prowadzeniu działalności i do prowadzenia której są one niezbędne może uniemożliwić, a już na pewno utrudnić przyjęcie układu. Wynika to z faktu, iż realizacja większości układów polega na spłacie wierzycieli, co może być dokonane dzięki dalszemu prowadzeniu działalności i osiąganym z niej zyskom.

Najbardziej kłopotliwym i uniemożliwiającym „normalne” funkcjonowanie przedsiębiorstwa dłużnika jest zajęcie jego rachunku bankowego. Wynika to z faktu, iż dłużnik pragnący kontynuować działalność i chcący dokonywać spłat wierzycieli z bieżących zysków przedsiębiorstwa, w chwili blokady kont bankowych najczęściej traci na to szansę. Nie wszystkie transakcje da się wszak przeprowadzić gotówkowo czy barterowo. Z tego tez powodu ustawodawca w art. 39 zd. 2 PUiN wprowadził zupełnie wyjątkową, jedyną taką w przepisach postępowania egzekucyjnego, możliwość uchylenia przez sąd zajęcia rachunku dłużnika. W ten sposób dłużnik może odzyskać pełny dostęp do wszystkich środków, zarówno tych, które znajdowały się na rachunku w chwili zajęcia, jak również tych, które wpłynęły na rachunek później.

Procedura związana z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego wygląda nieco inaczej po ogłoszeniu upadłości dłużnika. Tu zawieszenie postepowania egzekucyjnego następuje z mocy samego prawa. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba wydawania przez sąd lub organ egzekucyjny jakiegokolwiek postanowienia o zawieszeniu egzekucji, a postępowania w tym trybie zawieszone, będą mogły być podjęte w przypadku prawomocnego uchylenia lub umorzenia postępowania upadłościowego. Zawieszenie postępowania oznacza, że organ egzekucyjny zobowiązany jest sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym bez możliwości dokonywania jakichkolwiek potrąceń przekazać do masy upadłości.

Z kolei w sytuacji, gdy w postępowaniu egzekucyjnym ustanowiono na zaspokojenie roszczeń hipotekę przymusową lub hipotekę morską, wówczas wierzyciele zostaną zaspokojeni zgodnie z prawem odrębności z przedmiotu, na którym ustanowiono to zabezpieczenie tj. będą traktowani jak wszyscy inni wierzyciele zabezpieczeniu rzeczowo na majątku dłużnika. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika uregulowane jest w art. 146 PUiN. W myśl tego przepisu, w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu jeżeli dotyczy jakiejkolwiek wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości. Z kolei ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, zgodnie z art. 140 PUiN, powoduje, tak jak w przypadku możliwości zawieszenia postępowania egzekucyjnego jeszcze przed ogłoszeniem upadłości, zawieszenie postępowania egzekucyjnego jedynie o należności, które są z mocy prawa objęte układem.

Kończąc, należy podkreślić, iż zawieszenie postępowania egzekucyjnego czy uchylenie zajęcia rachunku bankowego jest jednorazową czynnością sądu, a co za tym idzie w przypadku, gdy po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zostaną wszczęte kolejne postępowania egzekucyjne lub dokonane dalsze zajęcia rachunków bankowych, wówczas dłużnik powinien natychmiast składać kolejne wnioski o zabezpieczenie do sądu upadłościowego w celu uchronienia swego przedsiębiorstwa przed paraliżem.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: