eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

2011-11-21 13:51


Formularz kontaktowy

Wiele firm całkiem sprytnie przemyca zgodę marketingową w formularzach kontaktowych. Jedna z firm zachęca w formularzu sloganem „wpisz swoje dane, skontaktujemy się z Tobą”. Obok formularza znajduje się pole do zaznaczenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, a treść zgody zawiera m.in.:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez […] oraz na udostępnianie tych danych innym podmiotom grupy […], w celach marketingowych i statystycznych oraz na otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych. W skład grupy […] wchodzą m.in.: […]

Zgoda marketingowa wydaje się tutaj niezbędna, bo formularz zachęca do kontaktu w sprawie zakupu, zatem firma będzie kontaktować się w celu marketingowym. Widać, że formularz kontaktowy może być bogatym źródłem danych o osobach. Jednak gdyby ten sam formularz miał służyć do obsługi aktualnych klientów, to ta zgoda byłaby nieprawidłowa. W celu obsługi klienta nie można wymuszać zgody na np. marketing.

Niektóre firmy ograniczają jednak ten cel. Inna grupa kapitałowa w formularzu „Zadaj
pytanie” zgodę prezentuje następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych teleadresowych (w tym również adresu e-mail) przez […] jedynie w celu udzielenia odpowiedzi.

Dane osobowe w zamian za usługę

Przykładem umowy barterowej, gdzie w zamian za usługę lub korzyść udziela się zgody na przetwarzanie danych osobowych, są darmowe skrzynki poczty elektronicznej. Mogą to być też darmowe publikacje, prezentacje, etc.

Jednego z serwisów informacyjnych działających w branży informatycznej tworzy bazę teleadresową użytkowników, którzy wyrażają zgodę w zamian za darmowe materiały (publikacje). Zgody jakie zbiera to:

[…] Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych teleadresowych w bazie […] i wykorzystywanie ich zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz.U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, ze zm.)

[…] Wyrażam zgodę na wykorzystywanie moich danych teleadresowych, w tym adresu email do celów marketingowych oraz ich udostępnianie dostawcom pobieranych materiałów zamieszczanych na witrynach […]


Bezpośrednio w treści zgody nie znalazła się informacja o tym kto jest administratorem danych, co wydaje się nieprawidłowe, na szczęście w stopce serwisu znajduje się ta informacja, skutkiem czego osoba ma świadomość, do kogo może kierować np. odwołanie zgody.

Jeśli zgoda uzyskiwana jest w zamian za możliwość uzyskania określonych korzyści, np. poczty elektronicznej, to warto w umowie zastrzec sobie możliwość jej rozwiązania, gdy zgoda zostanie odwołana.

[…] zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia Umowy ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli […] Użytkownik zgłosi żądanie zaprzestania przetwarzania danych osobowych

Nie stoi też nic na przeszkodzie, aby w zamian za zgodę oferować dodatkowy rabat na towary lub usługi i występować z roszczeniem, jeśli w określonym czasie zgoda zostanie odwołana.

Zgoda na przetwarzanie danych w przyszłości

Ustawodawca zezwala na wydłużenie czasu przetwarzania danych, jeśli dane przetwarza się na podstawie wyrażonej zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie w przyszłości przez [...] podanych przeze mnie danych osobowych dla celów [...]

Fragment pochodzi z książki „Dane osobowe w firmie. Praktyczny poradnik przedsiębiorcy” Leszek Kępa

fot. mat. prasowe


Publikacja przedstawia wyczerpująco najistotniejsze zagadnienia dotyczące przetwarzania danych osobowych pogrupowane tak, aby czytelnik mógł z łatwością odnaleźć interesujące go treści.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Difin S.A.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: