eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Dla kogo pozwy grupowe?

Dla kogo pozwy grupowe?

2010-09-23 11:11

Przeczytaj także: Pozwy zbiorowe już możliwe


Roszczenia o ochronę konsumentów, o których była mowa wcześniej – to sprawy niezadowolonych osób fizycznych, które dokonały czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową. Konsumentem jest przysłowiowy „Pan Kowalski”, którego roszczenia wynikają z zawartej wcześniej umowy sprzedaży, najmu, kredytu czy pożyczki dla własnych potrzeb (a nie z w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem czy wykonywanym zawodem) z podmiotem profesjonalistą – przedsiębiorcą.

Ponadto z przepisów ustawy (zwłaszcza z art. 1 ust. 1 ustawy, gdzie ustawodawca posługuje się szerokim pojęciem „osoby”) można wywnioskować, że roszczeń na podstawie omawianej ustawy dochodzić mogą także inne kategorie podmiotów prawa cywilnego, tj. osoby prawne oraz ułomne osoby prawne. Z powyższego można wywnioskować, że członkami grupy w postępowaniu grupowym mogą być również przedsiębiorcy, którzy zawodowo (w sposób powtarzalny) prowadzą w celu osiągnięcia zysku działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - prowadzące działalność gospodarczą we własnym imieniu. W grupie tej podmiotów znajdą się także spółki osobowe prawa handlowego, spółki kapitałowe w organizacji, wspólnoty mieszkaniowe właścicieli wyodrębnionych lokali, wspólnicy – przedsiębiorcy spółki cywilnej. Wymienieni powyżej przedsiębiorcy w oparciu o przepisy ustawy będą mogli dochodzić także roszczeń wynikających z naruszeń prawa konkurencji.

Należy przypuszczać, że w dobie Internetu i portali społecznych zebranie zainteresowanej grupy ww. dziesięciu osób, które doznały szkody w wyniku jednego zdarzenia zapewne nie będzie nastręczało kłopotów. Dodać w tym miejscu należy, że polski ustawodawca przyjął zasadę nabywania członkostwa w grupie według modelu opt-in, polegającego na tym, że każdy zainteresowany, aby stać się członkiem grupy i zostać wymienionym w wyroku, musi opowiedzieć się za grupą poprzez złożenie stosownego oświadczenia o przystąpieniu do grupy i zawarcie odpowiedniej umowy z reprezentantem grupy, pełniącym funkcję powoda w sporze sądowym.

Głównym założeniem regulacji zawartych w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym jest ułatwienie dostępu do sądu oraz przyśpieszenie postępowania przy znacznym obniżeniu jego kosztów osobom.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: