eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Adopcja a urlop macierzyński

Adopcja a urlop macierzyński

2009-12-09 09:27


Dodatkowe tygodnie urlopu

Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy mogą liczyć na dodatkowy przywilej. Otóż, w myśl art. 183 § 3 K.p., zyskają oni prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
  • 2 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 3 tygodni w przypadku przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
  • 1 tygodnia w przypadku rodziców, o których mowa w art. 183 § 2 K.p. (uprawnionych jedynie do urlopu w minimalnym wymiarze 9 tygodni).

Co istotne, powyższy wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywał jedynie w 2010 i 2011 r. W kolejnych latach będzie stopniowo podwyższany tak, aby w 2014 r. osiągnąć ostateczny poziom, który wyniesie:
  • 6 tygodni przy przyjęciu jednego dziecka,
  • 8 tygodni w razie przyjęcia więcej niż jednego dziecka oraz
  • 3 tygodnie w sytuacji, o której mowa w art. 183 § 2 K.p.

Dodatkowego urlopu quasi- macierzyńskiego pracodawca udziela na identycznych zasadach, jak dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czyli jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (a zatem jest to przywilej zarezerwowany jedynie dla osób uprawnionych do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). Podstawą do jego udzielenia jest pisemny wniosek pracownika, który winien trafić na biurko szefa minimum na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z wolnego. Co istotne, wniosek ten jest dla pracodawcy wiążący.

Dodatkowy urlop i praca?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic przysposabiający dziecko połączył dodatkowy urlop quasi- macierzyński z pracą zawodową u pracodawcy, który udzielił tego urlopu (por. art. 1821 § 4-5 K.p. w zw. z art. 183 § 4 K.p.). Wymiar czasu pracy w takim przypadku nie może być wyższy niż połowa pełnego wymiaru, a urlopu udziela się wówczas na pozostałą część dobowego wymiaru pracy.

Podjęcie pracy następuje na skutek pisemnego wniosku pracownika, który przedstawia się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. W treści dokumentu należy uwzględnić:
  • wymiar czasu pracy,
  • okres, przez który zatrudniony zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu z obowiązkami zawodowymi.

Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: