eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Potwierdzanie obecności w pracy

Potwierdzanie obecności w pracy

2009-12-10 02:20

W jaki sposób mają potwierdzać przybycie do pracy i obecność pracownicy zatrudnieni w zadaniowym systemie czasu pracy i w formie telepracy? W firmie obowiązuje potwierdzanie przy pomocy kart magnetycznych.

Przeczytaj także: Jak określić czas pracy i wynagrodzenie pracownika mobilnego?

Forma przyjęta w zakładzie w stosunku do tych grup pracowników raczej się nie sprawdzi. Lepiej ustalić, że sposobem potwierdzania obecności w pracy będzie zalogowanie się na komputerze czy palmtopie lub do lokalizatora samochodowego.

Sposoby potwierdzania obecności mogą być różne

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie posiadający układu zbiorowego pracy, ma obowiązek wskazać w regulaminie pracy przyjęty u niego sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Przepisy nie wskazują, w jaki sposób ma wyglądać potwierdzanie obecności. Nie musi być to zatem podpis na papierowej liście wyłożonej w sekretariacie czy w poszczególnych działach firmy. Może to być system kart magnetycznych odbijanych przy wejściu do firmy. Potwierdzanie obecności może objąć również pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy oraz telepracowników, jeśli wykonują oni swoją pracę w firmie. W takim jednak przypadku należy się zastanowić, czy uzasadnione jest stosowanie do nich zadaniowego systemu czasu pracy. Jeśli bowiem pracownik ma świadczyć pracę w określonych godzinach codziennie w biurze firmy, to kłóci się do z założeniami tego systemu czasu pracy. Podobnie jest w przypadku telepracy, która zgodnie z definicją ma być regularnie świadczona poza zakładem pracy.

Telepracownik i zatrudniony w zadaniowym czasie pracy poza firmą nie potwierdzi obecności kartą magnetyczną

Jeżeli pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy świadczy pracę przez większą część tygodnia poza firmą, np. dziennikarz czy przedstawiciel handlowy, nie ma praktycznej możliwości odbijania kart magnetycznych przed wejściem do firmy. Możliwe jest oczywiście rozwiązanie, że pracodawca zainstaluje takiemu pracownikowi w samochodzie bądź w domu przed komputerem czytnik kart, które będę rejestrować przystąpienie do pracy. Jednakże w przypadku takich pracowników ich obecność potwierdza fakt prowadzenia samochodu, który posiada lokalizator miejsca, w którym znajduje się pojazd, czy fakt zalogowania się do komputera albo palmtopa. Nie jest zatem możliwe wymaganie od pracowników pracujących poza firmą bądź w domu, aby zjawiali się w firmie rano i odbijali kartę magnetyczną, po czym udawali się do pracy i wracali do budynku firmy, aby znowu odbić kartę na zakończenie dania pracy.

Rozwiązaniem może być logowanie się do komputera

Pracodawca powinien sposób potwierdzania obecności dostosować do rodzaju pracy pracowników. W przypadku telepracowników i „zadaniowców” lepiej wprowadzić system logowania do komputera czy do systemu lokalizowania samochodu. Odpowiednie postanowienie w tym zakresie, dla tej konkretnej grupy pracowników, powinno się znaleźć w regulaminie pracy albo układzie zbiorowym.

Podstawa prawna:
  • art. 675 § 1, art. 6711 § 2 pkt 2, art. 1041 §1 pkt 9, art. 140 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: