eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Krótkoterminowe świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Krótkoterminowe świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

2008-02-12 12:15

Przeczytaj także: Świadczenia powypadkowe a nietrzeźwość i wina pracownika


W takiej sytuacji pracodawca uprawniony do wypłaty omawianych świadczeń powinien złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych, w wyniku której wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek zostaną przekwalifikowane na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli wypłacone było wynagrodzenie ze środków pracodawcy, zmiana ta spowoduje też korektę wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ w przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego będzie rozliczony w ciężar należnych składek. Należy więc zrobić korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, przeliczyć należne pracownikowi świadczenie i wypłacić wyrównanie.

Obie grupy pracodawców, tj. zarówno ci, którzy wypłacają zasiłki, jak i ci nieuprawnieni do takich wypłat muszą też pamiętać o tym, że przekwalifikowanie wypłaconego wynagrodzenia chorobowego w zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego pociąga za sobą konieczność zweryfikowania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Musi to również znaleźć odbicie w dokumentach korygujących.

Świadczenie rehabilitacyjne

Może być ono przyznane ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują nadzieję na odzyskanie tej zdolności. Prawo do świadczenia przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Wysokość jego, ustawa wypadkowa określa na 100% podstawy wymiaru, liczonej tak jak przy zasiłku chorobowym.

Zasiłek wyrównawczy

Obydwa omówione wcześniej świadczenia przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Prawo do zasiłku wyrównawczego mają natomiast tylko pracownicy. Przysługuje ono ubezpieczonemu pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, który spełnia następujące warunki:
  • wykonuje pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej bądź u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy,
  • jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalanego dla celów obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.


Ubezpieczenia społeczne w praktyce szczegółowo informują o nowych lub problematycznych przepisach dotyczących rozliczeń ubezpieczeń, a nasi autorzy z ZUS pokazują jak uniknąć błędów w rozliczeniach.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: