eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zdarzenie medyczne: pozasądowe dochodzenie roszczeń

Zdarzenie medyczne: pozasądowe dochodzenie roszczeń

2013-06-14 00:15

Przeczytaj także: Błędy lekarskie a prawa pacjenta


Wojewódzka komisja wydaje w formie pisemnej, orzeczenie o zdarzeniu medycznym albo jego braku wraz z uzasadnieniem w terminie nie dłuższym niż cztery miesiące od dnia złożenia wniosku (po przeprowadzonym posiedzeniu, o którym powiadamia strony). W terminie czternastu dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem osobie składającej wniosek, kierownikowi podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, a także ubezpieczycielowi przysługuje prawo do złożenia umotywowanego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. W rozpatrywaniu tego wniosku nie może uczestniczyć członek składu orzekającego, który brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia.

W sytuacji gdy zapadło orzeczenie o zdarzeniu medycznym, ubezpieczyciel powinien przedstawić propozycję odszkodowania lub zadośćuczynienia. Ustawa określa maksymalną wysokość świadczenia: 100.000,00 zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta, 300.000,00 zł w przypadku śmierci pacjenta. Na przedstawienie propozycji Ustawa zakreśla termin 30 dni od otrzymania od komisji zawiadomienia o bezskutecznym upływie terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub została wyczerpana droga odwoławcza. W sytuacji, gdy tego nie uczyni, będzie zobowiązany do zapłaty tyle, ile zażądano we wniosku wszczynającym postępowanie przed komisją.

Po przedstawieniu propozycji przez ubezpieczyciela osoba składająca wniosek ma siedem dni na jej przyjęcie. Jeżeli zgodzi się na przedstawione warunki, będzie musiała zrzec się dalszych roszczeń związanych z następstwami zdarzenia medycznego. W sytuacji, gdy nie zaakceptuje wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia, wówczas otwarta jest droga postępowania sądowego.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wprowadzenie przez Ustawodawcę nowej pozasądowej drogi dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzenia medycznego jest bardzo trafne, jednakże wątpliwości budzi ustalanie wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia przez podmiot, który jest zobowiązany do wypłaty takiego świadczenia, gdyż może to doprowadzić do patologicznej sytuacji, w której ubezpieczyciele będą zaniżali świadczenia. Wojewódzkie komisje zaczęły funkcjonować od 01 stycznia 2012 roku, w ciągu 2012 roku zostało złożonych w całym kraju ponad 200 wniosków o stwierdzenie zdarzenia medycznego.

Marcin Zadrożny, Aplikant adwokacki

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: