eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Emerytury mundurowe na nowych zasadach

Emerytury mundurowe na nowych zasadach

2012-12-28 22:24

Emerytury mundurowe na nowych zasadach

Mundurowi później na emeryturę © Roman Milert - Fotolia.com

Od nowego roku wchodzi w życie zasadnicza część nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, która ma na celu spowodowanie, by dobrze wyszkoleni oraz doświadczeni żołnierze i funkcjonariusze dłużej pozostawali w czynnej służbie. Zmiana ma także zmniejszyć wydatki na emerytury mundurowe z budżetu państwa.

Przeczytaj także: Emerytury mundurowych na nowych zasadach

Zmiany dotyczą żołnierzy zawodowych, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Pozostaną oni objęci odrębnym niż powszechny systemem emerytalnym, jednakże zmienią się jego zasady.

Najważniejsza zmiana to wydłużenie stażu służby do 25 lat oraz wieku emerytalnego do 55 lat. Po tym czasie emerytura będzie wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrastać ma o 3 proc. za każdy kolejny rok służby. Wysokość emerytury zależy od średniego uposażenia z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi. Wybór najbardziej korzystnego okresu będzie należał do żołnierza lub funkcjonariusza. Emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Osoba, która przepracowała 25 lat, ale nie ukończyła 55. roku życia, będzie mogła nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku pod warunkiem, że zwolnienie ze służby nastąpiło nie z jej winy, lecz z przyczyn leżących po stronie pracodawcy - np. było wynikiem restrukturyzacji lub likwidacji jednostki organizacyjnej.

fot. Roman Milert - Fotolia.com

Mundurowi później na emeryturę

Zmiany wchodzące w życie o 1 stycznia 2013 obejmą m.in. żołnierzy, policjantów, Straż Graniczną czy funkcjonariuszy służb specjalnych.


Zmiany obejmą osoby, które rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od 1 stycznia 2013 r. Funkcjonariusze i żołnierze pozostający już w służbie będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na starych, czy na nowych zasadach.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2013 r., z wyjątkami, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: