eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zmiana zakresu działalności zakładu ubezpieczeń - zgoda KNF

Zmiana zakresu działalności zakładu ubezpieczeń - zgoda KNF

2012-10-22 13:38

Zmiana zakresu działalności zakładu ubezpieczeń - zgoda KNF

Działalność zakładów ubezpieczeń jest poddana nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego © fotomek - Fotolia.com

Działalność zakładów ubezpieczeń, ze względu na duże znaczenie społeczne i gospodarcze, jest poddana nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (dalej "KNF"), którego celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony interesów osób ubezpieczonych. Formą nadzoru KNF nad zakładami ubezpieczeń jest m.in. wydawanie przez KNF zezwoleń na zmianę rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń (np. w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń chce rozszerzyć zakres swojej działalności).

Przeczytaj także: KNF wydała rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń

Zezwolenie na zmianę rzeczowego zakresu działalności jest wydawane przez KNF na wniosek zainteresowanego krajowego zakładu ubezpieczeń. Jednocześnie, z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66 z późn. zm., dalej „ustawa”) wynikają okoliczności, których wystąpienie skutkuje odmową wydania zezwolenia na zmianę zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń.

Choć nie wynika to wprost z przepisów, przyjmuje się, że przesłanki odmowy wydania zezwolenia na zmianę rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń, określone są w przepisie wskazującym przesłanki odmowy wydania pierwotnego zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Zezwolenie na zmianę rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń nie może więc być wydane, jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia i dołączone do niego dokumenty nie spełniają wymagań określonych w ustawie. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien bowiem spełniać określone wymagania (powinien zawierać określenie nazwy lub firmy, siedziby i adresu oraz dotychczasowego zasięgu terytorialnego i rzeczowego zakresu działalności zakładu ubezpieczeń).

fot. fotomek - Fotolia.com

Działalność zakładów ubezpieczeń jest poddana nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego

Zmiana rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń wymaga uzyskania zezwolenia, które jest wydawane przez KNF będący organem nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń.


Jeśli chodzi o dokumenty, które powinny być dołączone do wniosku, to powinien być to przede wszystkim plan działalności określający dane i warunki, jakie ze względu na rodzaj i rozmiar prowadzonych ubezpieczeń są niezbędne do zapewnienia zdolności zakładu ubezpieczeń do wykonywania zobowiązań. Oprócz powyższego, do przedmiotowego wniosku powinny być dołączone inne dokumenty wymagane przy pierwotnym wniosku o zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej, związane z planowaną zmianą (np. projekty ogólnych warunków ubezpieczeń). Niezgodność treści wniosku lub dołączonych dokumentów z ustawą, skutkuje odmową wydania zezwolenia.

Wskazany wyżej plan działalności powinien zapewniać zdolność zakładu ubezpieczeń do spłaty swoich zobowiązań, gdyż w przeciwnym wypadku również będzie to przesłanka uzasadniająca wydanie przez KNF decyzji o odmowie wydania zezwolenia na zmianę zakresu działalności zakładu ubezpieczeń.

Ponadto, decyzja odmowna jest wydawana, jeżeli w skład zarządu lub rady nadzorczej krajowego zakładu ubezpieczeń wchodzą osoby, które nie spełniają wymogów określonych w ustawie (tzn. osoby nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych, skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, w przypadku członków zarządu osoby nieposiadające wyższego wykształcenia, czy osoby niedające rękojmi prowadzenia w należyty sposób spraw zakładu ubezpieczeń).

Kolejne okoliczności uzasadniające wydanie przez KNF decyzji w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zmianę zakresu działalności zakładu ubezpieczeń dotyczą założycieli krajowego zakładu ubezpieczeń (odnoszą się do przypadków, jeśli założyciele byli karani za przestępstwa umyślne, nie dają rękojmi należytego prowadzenia spraw zakładu ubezpieczeń, lub nie spełniają wymogów co do środków przeznaczonych na działalność zakładu).

Przesłanki dotyczące członków organów oraz założycieli krajowego zakładu ubezpieczeń mają istotne znaczenie i są dogłębnie badane przez KNF przede wszystkim na etapie wydawania pierwotnego zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej. Również jednak na etapie rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na zmianę rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń, przesłanki te mogą być przedmiotem zainteresowania organu nadzoru.

Dodatkowo, w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, zezwolenie nie może być wydane, jeżeli krajowy zakład ubezpieczeń nie przedłoży listy tzw. reprezentantów do spraw roszczeń.

Podsumowując, zmiana rzeczowego zakresu działalności krajowego zakładu ubezpieczeń wymaga uzyskania zezwolenia, które jest wydawane przez KNF będący organem nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń. W przypadkach określonych w ustawie i przedstawionych powyżej, KNF odmawia wydania przedmiotowego zezwolenia. Uprawnienia KNF w tym zakresie są uzasadnione przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa oraz właściwej ochrony interesów podmiotów ubezpieczonych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: