eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prawo konkurencji: kary za nielegalne porozumienia

Prawo konkurencji: kary za nielegalne porozumienia

2012-09-01 00:20

Przeczytaj także: Nielegalne porozumienia - mity


Okoliczności łagodzące i obciążające

Na wysokość kary mają także wpływ okoliczności łagodzące i obciążające. Przykładem tych drugich mogą być np. rola lidera lub inicjatora praktyki, umyślność naruszenia i wywieranie presji na inne podmioty. Natomiast bierna rola w porozumieniu lub działanie pod przymusem mogą wpłynąć na obniżenie kary. Dodatkowo przedsiębiorca, który dobrowolne usunie skutki nielegalnej praktyki i zaniecha jej stosowania, również będzie traktowany łagodniej.

Od kary można się odwołać

Każdy przedsiębiorca, który nie zgadza się z całością lub częścią decyzji Prezesa UOKiK może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Należy to zrobić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Prezes Urzędu ma możliwość zmiany swojej decyzji w ramach tzw. procedury samokontroli. Jej zastosowanie wymaga jednak wystąpienia okoliczności, które mogły mieć wpływ na treść ostatecznego rozstrzygnięcia, a nie były wcześniej znane organowi.

Niezależnie od wskazanych kryteriów, należy pamiętać, że każde działanie przedsiębiorcy, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji na rynku jest przez Urząd analizowane indywidualnie. Natomiast kara ustalana jest adekwatnie do stopnia naruszenia.

Możesz uniknąć kary za zmowę


Porozumienia ograniczające konkurencję należą do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. Z uwagi na sekretny charakter, ich wykrycie i zwalczanie jest znacznie utrudnione. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy złamali prawo, ale zdecydują sie na współpracę z Urzędem i dostarczą dowody świadczące o istnieniu naruszenia, zostaną łagodniej potraktowani.

Kiedy Urząd odstąpi od kary?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary musi liczyć się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Musi jako pierwszy poinformować UOKiK o zmowie dostarczając dowody, współpracować z Urzędem celem wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także zaprzestać udziału w porozumieniu. Aby uniknąć sankcji nie może być także jego inicjatorem.

Kiedy Urząd złagodzi sankcję?

Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek jako drugi (i kolejny) albo był inicjatorem porozumienia może ubiegać się o obniżenie kary. Musi jednak z własnej inicjatywy przedstawić nieznane Urzędowi informacje o zmowie i zaprzestać w niej udziału.

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Przedsiębiorca może złożyć wniosek osobiście w siedzibie Urzędu, przesłać go mailem, faksem albo pocztą a także ustnie do protokołu. Powinien w nim wskazać uczestników, zakres i terytorium porozumienia, cel i sposób zawarcia, a także rolę poszczególnych podmiotów oraz czas trwania wspólnych ustaleń. Bardzo istotną informacją są terminy, częstotliwość i rezultaty spotkań, które organizowali przedsiębiorcy. Do wniosku leniency należy dołączyć dowody, np. protokoły czy wydruki korespondencji elektronicznej.

Gdzie można znaleźć informację?

Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwość co do tego, czy stosowana przez niego praktyka narusza prawo antymonopolowe, zanim złoży wniosek leniency, może skontaktować się z prawnikami Urzędu. Może też w trakcie rozmowy przedstawić „hipotetyczny” stan faktyczny, aby dowiedzieć się czy kwalifikuje się do skorzystania z programu.

Zachęcam do współpracy z Urzędem.

Kontakt dla przedsiębiorców zainteresowanych programem leniency:
tel. 22 55 60 555
e-mail: leniency@uokik.gov.pl

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes

Czytaj także:
Zmowy cenowe a dozwolone porozumienia przedsiębiorców
Nielegalne porozumienia - mity

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: