eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nielegalne porozumienia - mity

Nielegalne porozumienia - mity

2012-08-31 00:04

Nielegalne porozumienia - mity

Nielegalne porozumienia - mity © Kzenon - Fotolia.com

Przedsiębiorcy mogą nieświadomie angażować się w nielegalne porozumienia. Wynika to z nieznajomości prawa oraz błędnych wyobrażeń odnośnie tego, jakie zachowania w świetle przepisów antymonopolowych są dopuszczone, a jakie zakazane.

Przeczytaj także: Prawo konkurencji: kary za nielegalne porozumienia

fot. Kzenon - Fotolia.com

Nielegalne porozumienia - mity

Nawet jeśli przedsiębiorcy nie stosują się do wspólnych ustaleń, to już sam fakt zawarcia porozumienia stanowi naruszenie ustawy

Mit pierwszy — bierny udział w porozumieniu nie powoduje złamania prawa

Błędem jest uznanie, że gdy udział w zmowie nie jest przez przedsiębiorców zamierzony albo gdy inicjatywa porozumienia wyszła od innego podmiotu, nie dopuszczają się oni złamania prawa. Dla stwierdzenia antykonkurencyjnego charakteru takich uzgodnień nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest aktywnym uczestnikiem porozumienia (np. jego inicjatorem), czy też jego udział w zmowie jest bierny (np. dystrybutor akceptuje jedynie warunki antykonkurencyjnej umowy). Ma to jednak wpływ na wymiar kary, jaką zagrożona jest taka praktyka.

Mit drugi — nielegalny tylko skutek porozumienia

Nawet jeśli przedsiębiorcy nie stosują się do wspólnych ustaleń, to już sam fakt zawarcia porozumienia stanowi naruszenie ustawy. Dla uznania, że dane działanie ogranicza konkurencję, nie jest bowiem konieczne wystąpienie skutku. Nie ma więc znaczenia czy przedsiębiorcy zamierzali realizować lub zrealizowali porozumienie. Istotny jest natomiast obiektywny cel takiego działania.

Mit trzeci — nielegalne porozumienie musi być potwierdzone na piśmie

Wiele firm nadal uważa, że nielegalne porozumienie istnieje dopiero wówczas, gdy świadczy o tym oficjalny dokument, np. umowa. Tymczasem, dla UOKiK nie ma znaczenia czy porozumienie zostało zawarte pisemnie, czy w innym mniej formalny sposób, np. podczas konferencji lub spotkania biznesowego.

Mit czwarty — wystąpienie z porozumienia pozwoli uniknąć odpowiedzialności

Przedsiębiorcom błędnie wydaje się, że Prezes Urzędu może postawić im zarzut udziału w porozumieniu tylko wówczas, gdy nadal stosują się do jego postanowień. W ciągu roku od daty faktycznego ustania praktyki Urząd może wszcząć postępowanie, którego konsekwencją mogą być kary finansowe. Zaniechanie udziału w zmowie jest traktowane jako okoliczność łagodząca.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes

Czytaj także: Zmowy cenowe a dozwolone porozumienia przedsiębiorców

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: