eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Jak szybko założyć działalność gospodarczą?

Jak szybko założyć działalność gospodarczą?

2011-05-23 11:36

Przeczytaj także: Zakładanie firmy: warto mieć zaufany profil na ePUAP


W kwestii opodatkowania warto także przypomnieć, że każdy przedsiębiorca będący podatnikiem, ma obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej – NIP i ujawniania go na wszystkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych i innych i niepodatkowych czynności budżetowych. W przypadku zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, numer NIP pozostaje niezmieniony i osobisty numer NIP staje się numerem firmy w momencie jej powstania. Niekiedy wymagane jest posiadanie potwierdzenia nadania numeru NIP, zatem jeżeli przedsiębiorca je utracił może wystąpić o wydanie jego duplikatu (druk NIP-5).

W przypadku gdy firma będzie obracać towarami lub świadczyć usługi, to przedsiębiorcą będzie prawdopodobnie podatnikiem podatku VAT (warunki zwolnienia z tego obowiązku zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót – czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT. Jeżeli firma chce obracać towarami, powinna zgłosić chęć stania się podatnikiem podatku VAT w Urzędzie Skarbowym i wypełnić formularz VAT-R. Należy przy tym nadmienić, że złożenie formularza VAT-R podlega opłacie w wysokości 170 zł, którą należy uiścić przed wizytą w Urzędzie Skarbowym w odpowiednim Urzędzie Dzielnicy/Miasta. Dowód dokonania opłaty należy następnie złożyć wraz z formularzem VAT – R w Urzędzie Skarbowym.

4. Wizyta w ZUS

Podejmując nową działalność należy pamiętać o zgłoszeniu się do ubezpieczenia społecznego w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca chce jednak wykonać tę czynność tym samym dniu co złożenie wniosku o wpis działalności do EDG może to uczynić, pod warunkiem, że posiada kopie wniosku EDG-1 wraz z prezentatą stwierdzającą złożenie go w Urzędzie.

Przedsiębiorca rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą występuje w ZUS-ie jednocześnie jako tak zwany płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie) oraz jako ubezpieczony, stąd zgłoszenia powinien dokonać w oddziale ZUS właściwym dla miejsca swojego zamieszkania.

Do bezpłatnego pobrania:
- Druk ZUS ZUA
- Druk ZUS ZZA
- Druk ZUS DRA


Jeżeli przedsiębiorca nie będzie uzyskiwał dochodów w inny sposób jak tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinien wypełnić druk formularza ZUS ZUA (dostępny z oddziale ZUS lub na stronie internetowej ZUS), gdy uzyskuje dochody także w inny sposób powinien wypełnić druk ZUS ZZA. Od chwili rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest rozliczać się ze składek ZUS do 10-ego dnia każdego miesiąca (formularz ZUS DRA).

5. Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna

Jeżeli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, musi dodatkowo powiadomić na piśmie w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej (w praktyce od dnia zatrudnienia pierwszego pracownika) właściwego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz o liczbie pracowników. Ponadto powinien także złożyć pisemną informację o środkach i procedurach przyjętych w celu spełnienia wymagań wynikających z przepisów BHP pracy w zakresie danej działalności. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie jednak zatrudniał pracowników to powyższe obowiązku go nie dotyczą.

6. Ostatnie porady i można startować

Po wykonaniu powyższych czynności można wreszcie zająć się wykonywaniem czynności w ramach założonej działalności gospodarczej. Warto jeszcze na zakończenie przypomnieć o dwóch sprawach, które mogą znacznie ułatwić prowadzenie działalności. Chodzi tu bowiem o pieczątkę i firmowe konto bankowe.

Chociaż nie istnieje żaden wymóg prawny wyrobienia pieczątki dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, to jednak w wielu sytuacjach ułatwia ona wypełnianie formalności dokonywanych w czasie obrotu, a niekiedy jest ona niemal niezbędna (zwłaszcza banki wymagają zazwyczaj pieczątki firmy poza podpisem przedsiębiorcy).

Jeżeli chodzi natomiast o konto bankowe – nie istnieje obowiązek założenia konta firmowego jeżeli dokonywane przez przedsiębiorcę transakcje nie przekraczają kwoty 15 000 euro. Można wówczas używać konta osobistego. Jeżeli jednak zostanie założone konto firmowe, przedsiębiorca ma obowiązek poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy (załączniki EDG-RB do formularza EDG-1) i ZUS - poprzez formularz ZBA. Założenie konta firmowego łączy się zazwyczaj miesięcznymi opłatami (choć coraz więcej banków oferuje darmowe konta dla przedsiębiorców), jednakże może ono znacznie ułatwić prowadzenie rozliczeń finansowych i przyczynić się do większej przejrzystości wpływów i wydatków firmy.

Podsumowanie:
Założenie własnej działalności gospodarczej, choć z pozoru wydaje się łatwe, wiąże się z licznymi czynnościami, które należy wykonać we właściwiej kolejności. Na wytrwałych i cierpliwych czeka nagroda w postaci własnej, rozwijającej się firmy.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: