eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podnoszenie kwalifikacji zawodowych: nowe zasady

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych: nowe zasady

2010-07-15 11:30

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych od 16 VII reguluje KP


Do czego zobowiązany jest pracownik podnoszący kwalifikacje?

W określonych sytuacjach pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia. Będzie tak, gdy:
  1. bez uzasadnionych przyczyn nie podjął podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwał podnoszenie kwalifikacji;
  2. w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie o podnoszenie kwalifikacji, nie dłuższym niż 3 lata:
  • spółka rozwiązała z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,
  • rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem (nie dotyczy to sytuacji gdy pracownik rozwiązał umowę z powodu mobbingu - art. 943 kp),
  • rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 (szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika) lub art. 943 (mobbing), mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.

Uzupełnianie wiedzy i umiejętności na podstawie innych przepisów

W przypadku gdy pracownik zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031 – 1035 kp pracodawca może, ale nie musi przyznać mu:
  1. zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
  2. urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawartym między pracodawcą i pracownikiem.
Kwota świadczeń przyznanych przez spółkę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników wolna od podatku!

Na podstawie nowych przepisów wolna od podatku dochodowego będzie wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego (zostanie zmienione brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 90 updopf).

Co spowodowało, że zostały wprowadzone nowe zasady?

Zmiana zasad podnoszenia kwalifikacji przez pracowników stała się konieczna po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08). Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 103 Kodeksu pracy z art. 92 ust.1 Konstytucji RP z uwagi na brak:
  • szczegółowego wskazania zakresu spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu,
  • wytycznych dotyczących treści tego aktu wykonawczego.
Zdaniem TK przepis art. 103 kp nie dawał możliwości, aby można było na jego podstawie wydać rozporządzenie wykonawcze określające zasady podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. A zatem rozporządzenie MPiPS oraz MEN z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.) zostało wydane bez odpowiedniego umocowania prawnego.

Przepisy te przestały obowiązywać 10 kwietnia 2010 r. - termin ten TK określił jako czas na wykonanie wyroku z 31 marca 2009 r. i uregulowanie ustawowo wzajemnych praw i obowiązków pracownika i pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych zatrudnionych.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 105, poz. 658).


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: