eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zamówienia publiczne: odwołanie zamiast protestu

Zamówienia publiczne: odwołanie zamiast protestu

2010-01-13 11:18

Przeczytaj także: Prawo zamówień publicznych: nowelizacja (cz. IV)


Skład rozpoznający odwołanie

Na usprawnienie postępowania odwoławczego wpłynie także istotnie ograniczenie składu orzekającego. Obecnie Izba rozpoznaje sprawy w składzie 3 osobowym. Nowela przewiduje zasadniczo skład 1 osobowy. Jednak ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy Prezes Izby Zamówień Publicznych posiadać będzie możliwość zarządzenia rozpoznania sprawy w składzie 3 osobowym.

Skarga do sądu w razie niepowodzenia odwołania

Dalszą ścieżką odwoławczą dla przedsiębiorcy, w razie niepowodzenia w postępowaniu przed Krajowa Izbą Odwoławczą, będzie tak jak dotychczas – skarga do sądu. Nowela określa precyzyjnie wymagania formalne skargi i nie dopuszcza możliwości rozszerzenia żądań w toczącym postępowaniu ani występowania z nowymi żądaniami. Według obecnie obowiązującej ustawy sąd nie może orzekać co do zarzutów, które nie były przedmiotem protestu. Zgodnie z nowelą – z uwagi na brak instytucji protestu – zmieniono ten zapis na obowiązek wcześniejszego umieszczenia wszystkich zarzutów w odwołaniu.

Nowela proponuje także istotną zmianę w określaniu kognicji sądu. Tak jak obecnie, od wyroku sądu lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przedsiębiorca nie będzie mógł wnieść skargi kasacyjnej. Będzie ją mógł złożyć jednak Prezes Urzędu – w terminie 6 miesięcy, na takich zasadach jak Prokurator Generalny.

Postępowanie w przypadku braku możliwości odwołania

W przypadku, w którym przedsiębiorcy nie będzie przysługiwać odwołanie, ustawodawca przewiduje możliwość wyrażenia niezadowolenia przez poinformowanie zamawiającego – w terminie przewidzianym do wniesienia odwołania – o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez zamawiającego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy. Jednakże należy taką możliwość traktować jedynie jako formę „wyrażenia swojego niezadowolenia”, bowiem nawet jeśli zamawiający nie podzieli argumentów przedsiębiorcy, ten nadal nie będzie on miał możliwości zaskarżenia decyzji zamawiającego w tym zakresie, ani w odwołaniu ani tym bardziej w skardze do sądu.

Głównym założeniem nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych jest bez wątpienia uproszczenie i tym samym skrócenie procedur odwoławczych. Na szczególną uwagę zasługuje także poszerzenie grona podmiotów uprawnionych do składania odwołań odnośnie procedur zamówień publicznych. Z całą pewnością powyższe zmiany dają przedsiębiorcom – uczestniczącym w przetargu na realizację inwestycji publicznych – narzędzia do efektywnego egzekwowania swoich praw, przy jednoczesnym usprawnieniu realizacji projektów. Czy obie strony skutecznie wykorzystają te uprawnienia, przekonamy się z czasem.

Autor: Aleksandra Hulewicz, prawnik w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ)

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: