eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Rejestracja stron internetowych: rozterki prawne

Rejestracja stron internetowych: rozterki prawne

2009-11-23 13:46

Przeczytaj także: Prawo prasowe: rejestracja stron www obowiązkowa


Kolejna z zaproponowanych nowości, polega na tym, iż do prasy ukazującej się w formie elektronicznej, pod warunkiem, że dany tytuł prasowy został zarejestrowany, będzie miał zastosowanie art. 27 ustawy prawo prasowe. Znów pojawia się problem terminologiczny. Ustaliliśmy bowiem, iż w myśl obecnie obowiązujących przepisów rejestruje się wydawanie prasy w postaci dziennika lub czasopisma. Zmiana powyższa mówi o tytule prasowym, co rodzi kolejne pojęciowe niejasności. Jeśli zmiana ta wejdzie w życie, oznaczać to będzie, że prasa ukazująca się w internecie, jeśli zarejestrowany zostanie tytuł prasowy, będzie musiała zawierać takie elementy jak: adres i miejsce wydawcy lub innego właściwego organu, adres redakcji oraz imię i nazwisko redaktora naczelnego, miejsce i datę wydania i inne wskazane w art. 27 ust. 1 elementy. Ustawodawca i w tym wypadku przewiduje sankcję za nieprzestrzeganie art. 27 ust.1 Brak bowiem któregokolwiek z powyższych elementów, miałby skutkować w myśl nowego art. 49, nałożeniem kary grzywny.

Kolejną z proponowanych zmian jest wprowadzenie do ustawy negatywnej definicji prasy. Chcąc wiedzieć, co prasą nie jest, wystarczyłoby zerknąć do dodanego ust. 3 dotychczasowego art. 7, który głosi, iż za prasę nie uważa się przede wszystkim blogów, korespondencji elektronicznej, serwisów społecznościowych służących do wymiany treści tworzonych przez użytkowników, przekazów prywatnych użytkowników w celu udostępniania i wymiany informacji w ramach wspólnoty zainteresowań.

W podsumowaniu zaproponowanych zmian w projekcie, nasuwa się kilka refleksji. Po pierwsze, przypomnijmy, iż jednym z argumentów, zgłoszonych w czasie debaty, przemawiających za wprowadzeniem rejestracji, miała być identyfikacja podmiotów dokonujących publikacji w sieci, w celu przypisania im odpowiedzialności za słowo. Argument ten słuszny jest jedynie w razie obligatoryjnej rejestracji, przy dobrowolnej zaś raczej nie ma znaczenia.

Po drugie, wprowadzenie negatywnej definicji prasy rodzi wiele wątpliwości i może stanowić zagrożenie. Czy proponowane zmiany wejdą w życie? To się okaże. Czy polscy blogersi, zwykli użytkownicy prywatnych stron mogą spać spokojnie? Miejmy nadzieję, że tak. Jeśli zmiany wejdą w życie pozostaje tylko apelować do wymiaru sprawiedliwości o interpretacje zwrotów niedookreślonych, mogących zaważyć, na decyzji: rejestrować czy też nie, kierując się nie tylko doświadczeniem życiowym, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, tak by rejestrowali się ci co rzeczywiście muszą, a niezobligowani nie zostali niezamierzenie rejestracją również objęci.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: