eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przepisy dyrektywy w sprawie prawa spółek

Przepisy dyrektywy w sprawie prawa spółek

2009-10-28 13:23

W dniu 21 października 2009 r. weszła w życie Dyrektywa 2009/101/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie prawa spółek (Dz. Urz. UE L Nr 258, poz. 11, dalej "dyrektywa"), dotycząca koordynacji przepisów prawa krajowego państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej "UE").

Przeczytaj także: Dyrektywa w sprawie prawa spółek

Dyrektywa obejmuje swoim przedmiotem zasadę jawności dokumentów, ważności zobowiązań oraz nieważności umów spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „spółki”).

Ustanowione przez Parlament Europejski i Radę przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia możliwości składania przez spółki dokumentów w formie elektronicznej, ale bez uszczerbku dla istotnych wymagań i formalności ustanowionych przez prawo wewnętrzne państwa członkowskiego. Ponadto, w myśl dyrektywy, zainteresowane strony powinny mieć również możliwość otrzymania z rejestru kopii dokumentów i informacji dotyczących spółki zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie powinny wprowadzić także jawności podstawowych dokumentów spółki i innych informacji jej dotyczących, a w szczególności danych osób, które są uprawnione do nabywania praw i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki.

Obok obowiązkowego składania dokumentów w języku urzędowym państwa spółki, ujednolicone przepisy dają spółce również możliwość składania dokumentów w jakimkolwiek innym języku urzędowym UE. Państwa członkowskie mogą wymagać przy tym, aby tłumaczenia takich dokumentów i informacji były urzędowo poświadczane. Natomiast w przypadku ich rozbieżności spółka nie ma możliwości powoływania się na wolne tłumaczenie wobec osób trzecich.

Przepisy dyrektywy zobowiązują państwa członkowskie do ustanowienia jednolitych standardów również w przedmiocie ważności zobowiązań spółek kapitałowych. Zgodnie z jej postanowieniami, osoby działające w imieniu spółki będącej w organizacji zawsze odpowiadają solidarnie, jeśli spółka nie wypełnia zobowiązań wynikających z podjętych przez te osoby działań.

W kwestii ważności działań organów spółki, dyrektywa stanowi, że są one wiążące, nawet jeśli działania te nie wynikają z przedmiotu działalności spółki, chyba że wspomniane działania wykraczają poza kompetencje, jakie prawo przyznaje tym organom lub których przyznanie prawo im uniemożliwia.

Przepisy omawianej dyrektywy nie zostały opatrzone jeszcze terminem implementacji, jednakże już teraz stanowić powinny dla polskiego ustawodawcy wzór, z którego należy czerpać przy nowelizacji polskiego prawa spółek. Istotne w tym przypadku będą w szczególności przepisy dotyczące informatyzacji rejestrów i wymogów dotyczących jawności dokumentów spółek.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: