eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Choroba zawodowa a obowiązki pracodawcy

Choroba zawodowa a obowiązki pracodawcy

2008-10-30 13:29

Przeczytaj także: Choroba zawodowa nawet na emeryturze?


Skierowanie na badania lekarskie

Wszelkie badania profilaktyczne są przeprowadzane w oparciu o skierowanie wystawione przez pracodawcę, które powinno zawierać następujące informacje (§ 4 ust. 1-2 rozporządzenia MZiOS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy):
  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na danych stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Badanie profilaktyczne kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak lub istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest przechowywanie tych zaświadczeń w aktach osobowych pracownika (§ 6 pkt 2.2 lit. i rozporządzenia MIPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).

Warto tu wspomnieć, że zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, który nie zgadza się z treścią wydanego orzeczenia, przysługuje prawo do wystąpienia z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badań.

Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych

Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych jest uzależniona od stopnia szkodliwości warunków, na jakie narażeni są pracownicy pracy na konkretnym stanowisku. Szczegółowe warunki określa załącznik 1 do rozporządzenia MZiOS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Za aktualne orzeczenie rozumie się dokument stwierdzający stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczany do pracy. Jego ważność trwa przez cały okres wymieniony w zaświadczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że staje się nieaktualne jeśli w tym okresie wystąpią zdarzenia, które mogłyby wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (por. wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02).

WAŻNE!

Obowiązek związany z kierowaniem pracowników na okresowe badania lekarskie nie ogranicza się jedynie do okresu zatrudniania go w szkodliwych warunkach. W myśl art. 229 § 5 K.p., pracodawca, który zatrudnia podwładnych w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających ma obowiązek zapewnić im okresowe badania lekarskie również:
  • po zaprzestaniu pracy w kontakcie z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami, czynnikami lub pyłami,
  • po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowany zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: