eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Skomplikowana refundacja składek z PFRON

Skomplikowana refundacja składek z PFRON

2008-03-21 12:36

Przeczytaj także: Nowa pomoc z PFRON dla niepełnosprawnych


Wymóg rejestracji w PFRON dotyczy też osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą jak i rolników. Oni także muszą dopełnić tej czynności, jeżeli nie widnieją jeszcze w wykazie a chcą ubiegać się o zwrócenie poniesionych opłat na składki ubezpieczeniowe.

Rejestracja może odbyć się osobiście lub za pośrednictwem poczty – w siedzibie Biura Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.

Zaległe składki wraz z odsetkami

Niepełnosprawni przedsiębiorcy muszą się także zgłosić do ZUS, gdzie odbywa się procedura zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego poprzez wypełnienie formularza ZUS ZUA. Przypomnijmy, że zmiany w sposobie refundacji składek weszły w życie z dniem 01 stycznia 2008 r. – na ten dzień powstał u nich obowiązek zgłoszenia ubezpieczeniowego. Stosownej rejestracji w ZUS trzeba natomiast dokonać w terminie 7 dni od powstania tego obowiązku. Powinni się oni zatem zarejestrować do 08 stycznia 2008 r. Ci, którzy tego nie dokonali oraz nie opłacili składek w obowiązującym terminie, muszą je zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę.

Skomplikowane wnioski o refundację składek

Wnioskodawcy ubiegający się o zwrot składek ZUS z PFRON muszą przejść skomplikowaną procedurę dokumentacyjną według określonych wytycznych. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych – pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych pracowników oraz niepełnosprawni przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z refundacji składek ZUS powinni złożyć stosowne informacje w PFRON i wypełnioną część I wniosku o refundację składek (symbol formularza Wn-U) w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei wnioskodawcy, którzy po raz pierwszy składają wniosek lub gdyby jakieś dane o wnioskującym uległy zmianie - wypełniają także II część wniosku.

W przypadku pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników do wniosku o refundację powinni dołączyć miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniu niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-U-P) dla każdego niepełnosprawnego pracownika oddzielnie.

Wnioski o refundację składek wnioskodawca przekazuje w formie elektronicznej, gdzie następuje elektroniczne potwierdzenie dostarczenia. Jedynie pracodawcy zatrudniający do pięciu niepełnosprawnych pracowników mogą złożyć stosowne dokumenty w formie papierowej.

Po otrzymaniu wniosku Fundusz sprawdza go w terminie pięciu dni pod względem rachunkowym i formalnym. Jeżeli stwierdzi nieprawidłowości, wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia. Następnie PFRON sprawdza, czy wnioskodawca nie posiada zaległości finansowych wobec niego w kwocie ponad 100 zł. Jeżeli one nie występują, ustala wysokość refundacji i przekazuje środki na rachunek bankowy wnioskodawcy. Gdy wniosek nie zawiera błędów oraz wnioskodawca nie ma zaległości wobec Funduszu, środki finansowe powinien otrzymać w terminie siedmiu dni od przekazania wniosku.

Należy podkreślić, że resort pracy przygotował już projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754). Zmiana jest konieczna ponieważ nieprawidłowo wyznaczono algorytm w formularzu INF-U-P.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: