eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

2003-05-08 12:37


Wygaśnięcie stosunku pracy powodują następujące zdarzenia:

1. Dozwolone przez prawo zachowanie pracownika nie będące czynnością prawną
  • nie zgłoszenie przez pracownika powrotu do pracy po odbyciu zasadniczej lub okresowej służby wojskowej. Po odbyciu takiej służby pracownik może w ciągu 30 dni od zwolnienia zgłosić swój powrót do pracy. Zgłoszenie powrotu może nastąpić w dowolnej formie. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika (wygaśnięcie następuje wówczas, gdy pracownik niezwłocznie po ustaniu przeszkody nie wyraził zamiaru podjęcia pracy).

  • nie zgłoszenie przez pracownika powrotu do pracy po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru u innego pracodawcy. Pracownik zatrudniony na podstawie wyboru ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który go zatrudniał w chwili wyboru. Termin zgłoszenia powrotu wynosi 7 dni oświadczenie pracownika może być złożone w dowolnej formie. Niezachowanie terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

2. Inne zdarzenia nie będące czynnościami prawnymi
  • upływ 3 miesięcznej nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania. Przyczyną wygaśnięcia stosunku pracy w tym wypadku są dwa zdarzenia: wydanie przez sąd lub prokuratura postanowienia o tymczasowym aresztowaniu pracownika i doręczeniu tego postanowienia podejrzanemu, oraz upływ 3 miesięcznej nieobecności w pracy. Pracownik którego stosunek pracy wygasł w ten sposób, ma prawo do ponownego zatrudnienia (odzyskać pracę), jeżeli zapadł wyrok uniewinniający go z zarzutu stanowiącego podstawę postępowania karnego, w związku z którym był aresztowany, albo wówczas gdy postępowanie karne zostało bezwzględnie umorzone (nie z powodu przedawnienia lub amnestii). W ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie karne, pracownik może zgłosić swój powrót do pracy. Gdy pracodawca odmawia przywrócenia do pracy, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy albo odszkodowania.

  • śmierć pracodawcy jeżeli pracownik nie został przyjęty przez nowego pracodawcę

  • śmierć pracownika

Zdarzenie te powoduje wygaśnięcie wszelkich stosunków pracy. Następuje to z chwilą, gdy zaistniało takie zdarzenie. Żadna ze stron nie może uchylić tego stosunku ponieważ te zdarzenia wywołują same przez się skutek w postaci ustania stosunku pracy.

Śmierć pracodawcy(właściciela zakładu pracy)

Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje śmierć pracodawcy przede wszystkim wówczas, gdy pracodawca był osobą fizyczną lub w sytuacji kiedy zakład pracy w razie śmierci właściciela nie przechodzi na innego właściciela. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracodawcy pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a gdy był zatrudniony na czas określony lub czas wykonania określonej pracy za okres 2 tygodni (niezależnie czy umowa na czas określony może być wypowiedziana).

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: