eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nadzór autorski obowiązkiem projektanta

Nadzór autorski obowiązkiem projektanta

2012-09-27 00:15

Nadzór autorski obowiązkiem projektanta

Projekt budowlany © Maxim_Kazmin - Fotolia.com

W analizie roli projektanta jako uczestnika procesu budowlanego może dojść do uproszczenia, jakoby, zgodnie ze wskazaniami etymologii, jego wyłącznym obowiązkiem było sporządzenie projektu budowlanego.
Wyrażona w art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego zasada, że „obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej”, zapewniając spełnienie dalszych warunków, mogłaby być wtedy odczytana w taki sposób, że zadanie projektanta ograniczone jest do pierwszego z dwóch wyżej wyróżnionych etapów procesu budowlanego.

Podstawowe obowiązki projektanta

Minimalny zakres obowiązków projektanta określa art. 20 Prawa budowlanego. Chodzi mianowicie o:
  • opracowanie projektu budowlanego, w tym zapewnienie udziału w opracowaniu tego projektu osób o odpowiednich uprawnieniach budowlanych oraz wzajemnej koordynacji ich prac,
  • sporządzenie innej dokumentacji (informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, jak również indywidualnej dokumentacji technicznej),
  • uzyskiwanie opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych, jak też uzyskanie sprawdzenia projektu przez osobę o odpowiednich uprawnieniach budowlanych lub rzeczoznawcę budowlanego,
  • wyjaśnianie wątpliwości odnośnie projektu,
  • sprawowanie nadzoru autorskiego.
Jak wynika z powyższego zestawienia, podstawowe obowiązki projektanta oscylują wokół zadania podstawowego – opracowania projektu budowlanego. Pełnią wobec niego rolę służebną (punkt c powyżej), komplementarną (punkt b powyżej) lub są jego naturalną konsekwencją (punkty d i e powyżej). Niemniej jednak nie sposób stwierdzić, że samo opracowanie projektu budowlanego konsumuje wszelkie inne obowiązki projektanta.

Specyfika sprawowania nadzoru autorskiego

Ostatni z wyżej wymienionych podstawowych obowiązków projektanta jest szczególnie interesujący. Charakteryzuje się on bowiem kilkoma odrębnościami względem pozostałych elementów wymienionych w art. 20 Prawa budowlanego.

Przede wszystkim, realizowany jest on na etapie budowania, a nie projektowania obiektu budowlanego. W związku z powyższym nieuzasadnione jest przyjęcie, że w ramach dychotomii z art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego rola projektanta ogranicza się do sporządzenia samego projektu budowlanego.

fot. Maxim_Kazmin - Fotolia.com

Projekt budowlany

Podstawowe obowiązki projektanta oscylują wokół zadania podstawowego – opracowania projektu budowlanego

Co więcej, nadzór autorski nie musi być sprawowany akurat przez autora projektu budowlanego. W wyrokach z dni 7 czerwca oraz 30 sierpnia 2011 roku (sygn. akt odpowiednio KIO 1103/11 oraz KIO 1805/11) Krajowa Izba Odwoławcza jednoznacznie stwierdziła, że o ile osobiste prawa autorskie do projektu budowlanego przysługują jego autorowi na zasadzie wyłączności, o tyle nadzór autorski może być sprawowany przez innego projektanta.

Sprawowanie nadzoru autorskiego nie jest w końcu bezwarunkowo wymagane przepisami prawa. Art. 18 ust. 3 Prawa budowlanego daje inwestorowi dowolność w zobowiązaniu projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego (za wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 19 ust. 1 Prawa budowlanego).

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.