eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowe prawo jazdy

Nowe prawo jazdy

2012-01-30 13:19

Osoby chcące uzyskać prawo jazdy mogą odetchnąć z ulgą. Ustawa zaostrzająca między innymi sposób przeprowadzania egzaminów na kierowców wejdzie w życie rok później - nie jak wcześniej planowano 11 lutego bieżącego roku, a 19 stycznia 2013. Oznacza to, że jeszcze przez rok będzie można uzyskać dokument uprawniający do kierowania pojazdem na nieco łagodniejszych zasadach.

Przeczytaj także: Prawo jazdy: sprawdź co się zmieni w 2017 roku

Na początku stycznia minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak poinformował, że zamierza przesunąć termin wejścia w życie nowego systemu egzaminowania przyszłych kierowców. W opinii ministra, nowy, ostrzejszy system zdawania na prawo jazdy miałby zacząć obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak wcześniej planowano od 11 lutego 2012.

Nowy termin wejścia w życie przepisów zaostrzających zasady przeprowadzania egzaminów został zaproponowany, ponieważ zaistniała obawa, że przeprowadzające egzaminy Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y) mogą nie zdążyć z wdrożeniem nowego systemu egzaminacyjnego. Ponadto od kilku miesięcy ośrodki egzaminacyjne oraz szkoły jazdy przeżywały prawdziwą nawałnicę kursantów. Osoby chcące uzyskać prawo jazdy jeszcze na łagodniejszych warunkach zalały ośrodki szkolenia kierowców i oczywiście ośrodki egzaminacyjne, powodując wydłużenie terminów oczekiwania na egzamin (szczególnie praktyczny). Wszyscy nowi kursanci chcieli zdążyć ze zdaniem egzaminu przed wejściem ustawy w życie.

Zeszłoroczna nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami powstała jako odpowiedź na negatywne zjawiska związane z procesem uzyskiwania prawa jazdy oraz jako jeden z elementów działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków drogowych określonych. Nowelizacja ponadto wdraża postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.

Jakie zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów wniosła nowelizacja? Największe korekty dotyczą sposobu przeprowadzania egzaminu teoretycznego. Obecnie zdający na rozwiązanie testu składającego się z 18 pytań ma 25 minut, przy czym może popełnić maksymalnie dwa błędy. W nowym egzaminie teoretycznym będzie musiał odpowiedzieć na około 40 pytań, w tym na niektóre w dość krótkim czasie - chodzi o to, by u zdających sprawdzić umiejętność oceny i prawidłowego reagowania na różne sytuacje drogowe. Wiadomo, w warunkach drogowych kierowca nie dysponuje zbyt dużym czasem do oceny sytuacji, i nie zawsze może też "cofnąć" się i zmienić decyzję.

Zmiany nie obejmują jedynie sposobu przeprowadzania egzaminów. Ponieważ ustawodawca wyszedł z założenia, że należy zmienić cały proces ubiegania się o prawo jazdy, korekty objęły już pierwszy etap ubiegania się o taki dokument, czyli badania lekarskie. Zdarzało się, że podczas rozmowy z lekarzem osoba badana zatajała istotne dla badania informacje. Powodowało to sytuacje, w której prawo jazdy było wydawane wielu osobom, których stan zdrowia stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w ustawie wprowadzono dla osoby poddanej badaniu lekarskiemu obowiązek wypełnienia pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania ankiety dotyczącej stanu zdrowia.

Ustawa wprowadziła również okres próbny, podczas którego tzw. "młody kierowca" jest poddany szczególnemu nadzorowi. Zmiany obejmują również zasady funkcjonowania szkół jazdy - ustawa podnosi poziom kwalifikacji wymaganych od instruktorów, zmienia wymagania w stosunku do ośrodków szkolenia kierowców.

Sejm kolejną nowelizację ustawy o kierujących pojazdami uchwalił 13 stycznia. Znowelizowane przepisy przewidują przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami na 19 stycznia 2013 r., w tym także terminu wejścia w życie przepisów regulujących szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców. Nowelizacja ustawy została skierowana do Senatu, a następnie do podpisu Prezydenta, który podpisał akt prawny 24 stycznia 2012. Ustawa wejdzie w życie z dniem 10 lutego 2012 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: prawo jazdy, egzamin na prawo jazdy, kierowcy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: