eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Lepsza ochrona konsumentów. Nowe przepisy już od 17 kwietnia br.

Lepsza ochrona konsumentów. Nowe przepisy już od 17 kwietnia br.

2016-04-16 00:50

Lepsza ochrona konsumentów. Nowe przepisy już od 17 kwietnia br.

Konsumenci będą lepiej chronieni © vege - Fotolia.com

Od 17 kwietnia zaczną obowiązywać znowelizowane regulacje ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Dla statystycznego Kowalskiego oznaczają one lepszą ochronę jego praw, zwłaszcza jeżeli chodzi o rynek usług finansowych.

Przeczytaj także: Reklamacja towaru: konsumencie uważaj

Co to jest misselling? Czy Prezes UOKIK sam ocenia, czy dane postanowienie umowne jest niedozwolone? Czy Urząd może przeprowadzać tzw. zakup kontrolowany? Czym jest decyzja tymczasowa? Czy UOKiK ma prawo publikować decyzje na swojej stronie internetowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszym opracowaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przygotowanym w związku z kolejną zmianą przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.


Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 17 kwietnia br. Zasadniczym celem, który przyświecał ustawodawcy, było wzmocnienie pozycji konsumentów. W tym też celu dokonał on poprawy narzędzi służących ich ochronie. Ustawa była szeroko konsultowana zarówno ze środowiskami prawniczymi, przedsiębiorcami, jak i organizacjami konsumenckimi.

fot. vege - Fotolia.com

Konsumenci będą lepiej chronieni

Wprowadzono instytucję tajemniczego klienta, która umożliwi uzyskanie informacji mogących stanowić dowód w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.


Najważniejsze zmiany w ustawie:

  • Nowy model kontroli postanowień wzorców umów - to Prezes UOKiK w decyzji administracyjnej będzie rozstrzygał o niedozwolonym charakterze postanowienia wzorca umowy i zakazywał jego dalszego wykorzystywania.
  • Zakaz proponowania konsumentom nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom z uwzględnieniem dostępnych przedsiębiorcy informacji dotyczących cech konsumentów lub proponowanie nabycia tych usług w sposób nieadekwatny do ich charakteru. Celem tego rozwiązania jest nakłonienie przedsiębiorców do analizowania, czy dana usługa rzeczywiście odpowiada potrzebom konsumentów.
  • Możliwość wyrażenia poglądu istotnego w sprawie – Prezes UOKiK będzie mógł wyrazić pogląd w sprawie dotyczącej ochrony konkurencji i konsumentów przed sądem powszechnym, jeśli przemawia za tym interes publiczny.
  • Wprowadzenie instytucji tajemniczego klienta, która umożliwi uzyskanie informacji mogących stanowić dowód w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
  • Możliwość publikowania komunikatów i ostrzeżeń w publicznym radiu i telewizji – dzięki temu będzie możliwe szybkie i skuteczne ostrzeganie konsumentów o zachowaniach lub zjawiskach, które istotnie zagrażają ich interesom.
  • Prezes UOKiK będzie mógł wydawać decyzje tymczasowe, które umożliwią szybką reakcję na praktyki zagrażające zbiorowym interesom konsumentów. Jeżeli w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów zostanie uprawdopodobnione, że praktyka przedsiębiorcy może spowodować poważne i trudne do usunięcia zagrożenia dla zbiorowych interesów konsumentów, decyzja tymczasowa zobowiąże przedsiębiorcę do zaniechania określonych działań.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • No i po co ta ustawa?

    KrzysztofSzaufer / 2016-04-19 18:19:05

    Dla sprzedawców masakra ta nowa ustawa. chociaż ponoć jest światełko w tunelu:

    https://prokonsumencki.pl/blog/duza-ilosc-kombinacji-produktu-konsument-bedzie-mial-prawa-odstapienia-umowy-omawiamy-korzystne-dla-sprzedawcow-orzeczenie-dotyczace-nowej-ustawy-o-prawach-konsumenta/

    Aczkolwiek ciężko mi w to uwierzyć.. "tajemniczy klient", ten cały "misselling"... nie każdy będzie się umiał w tym połapać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: