eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Sztuczki dłużników, czyli jak uniknąć odpowiedzialności za długi

Sztuczki dłużników, czyli jak uniknąć odpowiedzialności za długi

2015-06-27 00:29

Sztuczki dłużników, czyli jak uniknąć odpowiedzialności za długi

Dłużnicy próbują uniknąć odpowiedzialności za długi © patpitchaya - Fotolia.com

Nie udało się odzyskać pieniędzy od spółki? To nie koniec świata - do odpowiedzialności można pociągnąć byłych członków zarządu! Majątek osobisty prezesa nie pozwala na zaspokojenie roszczeń? Rzeczywiście nie ma pieniędzy, a może tylko ukrywa majątek? Jak skutecznie przerwać bieg przedawnienia?

Przeczytaj także: Czym jest przedawnienie długu? Jakie są terminy przedawnienia?

O tym, że procesy sądowe o zapłatę obfitują w wiele nieprzewidzianych zwrotów akcji nie trzeba chyba zapewniać nikogo. Równie pewne jest to, że dla wierzycieli są one irytujące, ponieważ skutecznie potrafią oddalić momeny odzyskania pieniędzy. Współpracujący z Kancelarią Prawną Pragma Inkaso SA adwokaci Tomasz Celary i Łukasz Feder zdradzają skuteczne sposoby, dzięki którym wierzyciele mogą w sądzie skutecznie walczyć o swoje pieniądze. To przydatne wskazówki, zwłaszcza że niektórzy z dłużników unikanie zapłaty opanowali niemalże do perfekcji.

Nie tak łatwo odzyskać należną gotówkę


Machinacje dłużników wprawionych w unikaniu odpowiedzialności za długi oznaczają dla części wierzycieli bezpowrotnie utraconą gotówkę. Pozbawieni profesjonalnej pomocy prawnej są w takich przypadkach skazani na porażkę, ale i tak w większości sądowa egzekucja roszczeń wiąże się ze żmudnym postępowaniem dowodowym oraz długim i kosztownym procesem - podkreśla adwokat Tomasz Celary.

Dłużnik nie posiada majątku, a może go ukrywa?


Uciekanie z majątkiem to najczęściej stosowana przez dłużników strategia. Polega na zbyciu, najczęściej fikcyjnym lub przekazaniu w formie darowizny majątku na rzecz osób trzecich, zwykle najbliższych członków rodziny – wylicza Łukasz Feder.
Gdy wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną względem niego. Podstawą prawną jest skarga pauliańska.
Jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub mogła się dowiedzieć, wystąpienie z tym rodzajem powództwa jest wskazane i z dużym prawdopodobieństwem pozwoli odzyskać gotówkę. W naszej praktyce z sukcesem odzyskiwaliśmy już w ten sposób pieniądze poszkodowanych wierzycieli – przekonuje Łukasz Feder.

fot. patpitchaya - Fotolia.com

Dłużnicy próbują uniknąć odpowiedzialności za długi

Prawnicy z Kancelarii Prawnej Pragma Inkaso twierdzą, że sytuacja beznadziejna to wyłącznie stwierdzona niewypłacalność dłużnika. Wszędzie tam gdzie dłużnik posiada majątek, z którego można zaspokoić zasadne, bezsporne i nieprzedawnione roszczenie jest kwestią czasu.


Przyznaje też, że przy odpowiedniej determinacji nie tak trudno dowieść świadomego działania dłużnika i jego intencji uniknięcia odpowiedzialności za długi. Instytucja skargi paulińskiej służy właśnie obronie pokrzywdzonych wierzycieli, którzy wskutek zaskarżonej czynności prawnej utracili możliwość zaspokojenia swoich roszczeń.

Bezskuteczna egzekucja wobec spółki? Nie wszytko stracone!


Bezskuteczna egzekucja wobec spółki zwykle nie ma nic wspólnego z manipulacjami, ale i tak oznacza dramat dla rzeszy wierzycieli. W przypadku upadłości likwidacyjnej po prostu rzadko starcza majątku na zaspokojenie roszczeń wszystkich wierzycieli. Tomasz Celary przekonuje jednak, że to wcale nie musi przekreślać szans na odzyskanie gotówki i zachęca do korzystania z możliwości jakie stwarza instytucja uregulowana w art. 299 kodeksu spółek handlowych.
- Odpowiedzialność osobista członków zarządu oznacza, iż odpowiadają oni swoim majątkiem prywatnym za całość zobowiązań spółki, solidarna - że wszyscy przedstawiciele spółki z o.o. odpowiadają za cały dług. Przesłanką do dochodzenia odpowiedzialności wobec członka zarządu jest stwierdzona bezskuteczność egzekucji wobec spółki.Jeżeli można przypuszczać, że majątek osobisty członków zarządu pozwoli odzyskać pieniądze zwykle przekonuję wierzycieli do skorzystania z tej możliwości – podkreśla Tomasz Celary.

Czas ma znaczenie


Dużym zagrożeniem dla skutecznego egzekwowania roszczeń jest długa pobłażliwość wierzyciela, która może doprowadzić do przedawnienia długu. Jeżeli po upływie określonych ustawowo terminów dłużnik podniesie przed sądem zasadny zarzut przedawnienia, to tego rodzaju zobowiązanie można zaliczyć w poczet długów straconych. Z tego powodu warto wiedzieć, że dla roszczeń wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata, ale już w przypadku roszczeń o zapłatę za sprzedaż rzeczy w ramach przedsiębiorstwa tylko 2 lata i raptem rok dla długów wynikających z umowy przewozu i spedycji.
Przedsiębiorca może przerwać bieg przedawnienia poprzez złożenie do sądu pozwu o zapłatę lub wniosku o zawezwanie dłużnika do próby ugodowej – wiąże się to ze znacznie niższymi kosztami, a daje ten sam efekt tzn. nawet jeżeli nie doprowadzi do zawarcia ugody to przerwie bieg przedawnienia. Przerywa go również uznanie długu. Uznaniem długu jest np. zawarta między stronami umowa, w której potwierdzają istnienie długu i jego wysokość. Uznaniem długu może być również pisemne zwrócenie się przez dłużnika do wierzyciela z prośbą o rozłożenie należności na raty – wyjaśnia Łukasz Feder.

Prawnicy z Kancelarii Prawnej Pragma Inkaso twierdzą, że sytuacja beznadziejna to wyłącznie stwierdzona niewypłacalność dłużnika. Wszędzie tam gdzie dłużnik posiada majątek, z którego można zaspokoić zasadne, bezsporne i nieprzedawnione roszczenie jest kwestią czasu. W każdym przypadku dużym wsparciem jest doświadczenie kancelarii wyspecjalizowanej w sądowym dochodzeniu roszczeń wynikających z obrotu gospodarczego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kiedy zarząd nie odpowiada

    AB_Consulting / 2015-06-30 19:33:17





    Jeżeli wykaże:

    1. Że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości, likwidacji lub rozpoczęto postępowanie układowe.

    2. Że niezgłoszenie w/w wniosków nie nastąpiło z jego winy.

    3. Że niezgłoszenie wniosku w odpowiednim czasie nie spowodowało szkody dla wierzycieli.

    4. Ponadto, jeżeli wierzyciel wykaże, że egzekucja ze spółki jest bezskuteczna i podejmie próby pociągnięcia zarządu do odpowiedzialności, zarząd może wykazać istnienie realnego majątku spółki, z którego wierzyciel może się zaspokoić lub zakwestionuje bezskuteczność egzekucji wobec spółki.

    5. Że obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość lub likwidację nie powstał, kiedy pozwany był członkiem zarządu.

    6. Jeżeli nie wykorzystano możliwości egzekucji w stosunku do spółki, nie jest możliwe dochodzenie wierzytelności w stosunku do członków jej zarządu - nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki na podstawie tego przepisu w sytuacji, gdy wierzyciel nie uzyskuje zaspokojenia ze względu na zaniechanie podjęcia egzekucji przeciwko spółce w stosownym czasie, a ponadto dopóki spółka ta istnieje, nawet będąc w likwidacji i nie wykazuje tzw. ujemnego bilansu, gdyż wtedy sama spółka odpowiada za swoje zobowiązania.

    7. W praktyce wykazanie właściwego momentu zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bardzo trudne, zgodnie, bowiem z art. 2 prawa upadłościowego i naprawczego krótkotrwałe zaprzestanie płacenia zobowiązań nie jest podstawą do ogłoszenia upadłości. Trudne do określenia jest czy są to przejściowe kłopoty finansowe czy trwałe zaprzestanie płacenia swoich zobowiązań, dlatego w praktyce najczęściej podstawą do zgłoszenia wniosku o upadłość jest brak majątku wystarczającego na spłacenie zobowiązań.

    Każdy przypadek odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki należy traktować indywidualnie, jeżeli macie Państwo wątpliwości czy ponosicie odpowiedzialność, jako członkowie zarządu zapraszamy na konsultacje pod numerem telefonu: 503 333 160


    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: