eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Własna firma i praca na etacie – z czym się wiąże?

Własna firma i praca na etacie – z czym się wiąże?

2014-11-24 11:57

Własna firma i praca na etacie – z czym się wiąże?

Firma na etacie ma sporo zalet © pathdoc - Fotolia.com

Wielu osobom wydaje się, że połączenie pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest zabronione. Nic bardziej mylnego. Aktualnie obowiązujące przepisy wcale nie wykluczają takiej możliwości. Tylko od danej osoby zależy czy zdecyduje się na takie rozwiązanie. O czym warto wiedzieć wybierając pracę na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej firmy?

Firma na etacie ma sporo zalet


Jako że przepisy nie stoją w opozycji do łączenia etatu i działalności to taka opcja z pewnością zasługuje na rozważenie. Posiada bowiem szereg zalet. Wśród najważniejszych znajdują się stabilność oraz bezpieczeństwo posiadania stałego źródła przychodów jakim jest praca etatowa, a także swoboda oraz samodzielność działania wynikające z prowadzenia firmy.

Dodatkowo to możliwość poznania perspektyw, jakie roztaczają się przed założoną działalnością gospodarczą. Dana osoba może również przekonać się, jak sprawdza się w nowej roli i czy w ogóle jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Co za tym idzie to w gruncie rzeczy idealna opcja, by niewiele ryzykując spróbować swoich sił jako przedsiębiorca.

Z jakich kwestii należy sobie jeszcze zdawać sprawę podejmując decyzję o połączeniu etatu z własną firmą?

Możliwość opłacania niższych składek ZUS


Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy pozwala opłacać niższe składki ZUS związane z działalnością. Oczywiście w porównaniu do tych, które płacą inni przedsiębiorcy. Żeby jednak było to możliwe taki przedsiębiorca musi zarabiać na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie (1680 zł brutto w 2014 roku).

Jeżeli ten warunek jest spełniony to następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Dzięki temu przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Zobligowany jest wyłącznie do opłacania składki zdrowotnej, której wysokość to 270,40 zł. W praktyce kwota do zapłaty jest jednak zdecydowanie niższa.

fot. pathdoc - Fotolia.com

Firma na etacie ma sporo zalet

Wśród najważniejszych znajdują się stabilność oraz bezpieczeństwo posiadania stałego źródła przychodów jakim jest praca etatowa, a także swoboda oraz samodzielność działania wynikające z prowadzenia firmy.


Składkę zdrowotną można odjąć od podatku


W myśl obowiązujących regulacji przedsiębiorca ma prawo, by większą część składki zdrowotnej odjąć od podatku dochodowego. Konkretnie chodzi to o kwotę 232,85 zł. Odliczenia można dokonać na dwa sposoby: na koniec roku lub na bieżąco. W tym drugim przypadku obniża się zaliczkę na podatek dochodowy za okres, w którym faktycznie zapłacono składkę.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że osoba pracująca na etacie, która w tym samym czasie prowadzi własna działalność może zmniejszać podatek wynikający z przychodów z różnorakich źródeł, np. właśnie z umowy o pracę. Kiedy tak się dzieje? Jeżeli nowo powstała firma nie generuje dochodów lub są one na tyle niewielkie, że niski podatek dochodowy z tego tytułu nie umożliwia odliczenia składki zdrowotnej, to istnieje opcja, by składkę odjąć od podatku zapłaconego w związku z umową o pracę.

Z zaznaczeniem, że zysk ze składki zdrowotnej uzyskuje się dopiero w zeznaniu rocznym. Należy również pamiętać o wpisaniu zapłaconych składek do zeznania.

Czy pracodawca musi wiedzieć, że pracownik prowadzi firmę?


Połączenie etatu z działalnością gospodarczą może rodzić pytanie czy o tym fakcie należy informować swojego pracodawcę? W większości przypadków nie jest to konieczne. Uzyskanie zgodny na złożenie firmy wymagane jest odgórnie tylko w przypadku urzędników państwowych (np. nauczycieli).

Zdarza się jednak, że do poinformowania pracodawcy o prowadzonej firmie zobligowani mogą być również inni przedsiębiorcy. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, w której ta dodatkowa działalność mogłaby doprowadzić do zaniedbania obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Może także się zdarzyć, że założona firma zajmuje się dokładnie tym samym czym przedsiębiorca na etacie. Niepoinformowanie pracodawcy o tym fakcie może być szczególnie dotkliwe w przypadku, gdy pracownika obowiązuje klauzula o zakazie konkurencji. Wszelkie konsekwencje jej złamania zapisane są w umowie.

Firma na etacie – to może wyjść na jaw


Przedsiębiorca pracujący również na etacie powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca ma szansę się o tym dowiedzieć. Ten fakt może ujawnić choćby określenie identyfikatora w kontaktach z fiskusem. Posługiwanie się nie numerem PESEL, ale NIP-em może tu wzbudzić pewne podejrzenia.

Tak samo jak wycofanie PIT-2 - należy tego dopilnować wraz z założeniem firmy. Ten dokument dotyczy braku dodatkowych dochodów (poza etatem), od których wymagane jest odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Wprawdzie podawanie powodu wycofania tego formularza nie jest konieczne, niemniej jednak pracodawca może chcieć to wiedzieć.

Prowadzenie firmy może wyjść na jaw także z uwagi na to, że szef musi zostać poinformowany o tym, iż pracownik chce rozliczać kwotę wolną od podatku we własnym zakresie. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zdecydują się rozliczać według skali podatkowej. Mają oni bowiem prawo wyłącznie do jednej kwoty wolnej od podatku. To o tyle istotne, że w momencie prowadzenia firmy kwotę wolną rozlicza się właśnie w związku z działalnością gospodarczą. Nie można tego zrobić po raz drugi - z etatu.

Arkadiusz Caryk,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • nadiaa27 / 2014-12-10 12:46:33

  Komentarz edytowany 4 razy (ostatnio 2014-12-10 12:47:50)

  A właśnie jak to jest z takimi jednoosobowymi firmami i księgowością?
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Etat i własna firma to się opłaca

  marcin_uw / 2016-12-12 22:16:48

  Etat + własna firma bardzo się opłaca. Szczególnie dla rokujących własnych pomysłów. Zrealizowaliśmy w ramach kup-czas już kilkadziesiąt takich projektów dla pomysłodawców. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.