eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Rozliczenia trójstronne receptą na zatory płatnicze

Rozliczenia trójstronne receptą na zatory płatnicze

2011-03-29 13:48

Przeczytaj także: Ustawa antyzatorowa odniosła połowiczny sukces


Kompensata wierzytelności

Niekiedy rozliczenia są jeszcze bardziej skomplikowane. Zdarza się, że trzy czy większa liczba podmiotów jest wzajemnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami. W takich przypadkach można rozliczyć się przy zastosowaniu wielostronnej kompensaty wierzytelności. W przypadku kompensat umownych (na które zgadzają się wszystkie strony) nie ma ograniczeń co do liczby ich stron. W porozumieniu kompensacyjnym zawartym przez wszystkie strony należy opisać, jakie wzajemne wierzytelności, w jakiej wysokości i powstałe z jakiego tytułu prawnego ulegają umorzeniu wskutek kompensaty. Porozumienie powinny podpisać osoby uprawnione do reprezentowania podmiotów biorących udział w rozliczeniu.

Cesja wierzytelności

Jeśli nasz dłużnik nie chce współpracować i nie zgadza się na wydanie polecenia przekazu czy podpisanie porozumienia kompensacyjnego, można rozważyć sprzedanie przysługujących wobec niego wierzytelności innej firmie. Zainteresowanym kupnem wierzytelności może być podmiot, który jest dłużnikiem naszego dłużnika. Jeśli kupi od nas wierzytelności, to z jednej strony będzie dłużnikiem, a z drugiej - stanie się wierzycielem tej samej firmy. To pozwoli mu złożyć oświadczenie o potrąceniu wzajemnych wierzytelności na podstawie art. 498 K.c.

Firma, której zaproponujemy kupno wierzytelności, będzie tym zainteresowana wtedy, gdy będzie w stanie na tym zarobić. Aby tak się stało, cena, za jaką kupi wierzytelność, powinna być niższa od jej wartości nominalnej. Jeśli np. kupi wierzytelność opiewajacą na 60.000 zł za 45.000 zł, to do potrącenia będzie mogła przedstawić kwotę 60.000 zł

Należy zaznaczyć, iż umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Obowiązek podatkowy będzie ciążyć na kupującym. Podstawą opodatkowania będzie rynkowa wartość sprzedawanej wierzytelności (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy). Stawka podatku wyniesie 1%.

Przed dokonaniem cesji należy się upewnić, czy w umowie, z której wynika wierzytelność, nie znajduje się zapis, zgodnie z którym cesja wierzytelności wymaga zgody dłużnika. W takim przypadku cesja dokonana bez zgody dłużnika nie będzie skuteczna (art. 509 § 1 oraz art. 514 K.c.).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: