eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowy cywilnoprawne: zasady zatrudniania

Umowy cywilnoprawne: zasady zatrudniania

2008-07-09 12:34

Przeczytaj także: Umowa o dzieło nie dla pracownika ochrony


Nie oznacza to, że umowy cywilnoprawne straciły sens pod rządem regulacji KP. W judykaturze Sądu Najwyższego dominuje bowiem liberalne podejście do wykładni przepisów dotyczących tzw. miękkiego domniemania stosunku pracy, w świetle którego w imię zasady wolności umów strony mają prawo wyboru różnorodnych form świadczenia pracy, w tym także w ramach umów cywilnoprawnych.

W Polsce występuje coraz częściej zjawisko outsourcingu kapitałowego i osobowego (personalnego). W ramach tego drugiego można spotkać się z sytuacją nakłaniania pracowników, aby zawierali umowy cywilnoprawne, których przedmiot pokrywać się będzie z ich dotychczasowymi obowiązkami pracowniczymi, a następnie świadczyli dotychczasowe usługi na rzecz byłych pracodawców.

Wcześniej możliwość taką dopuszczano w stosunku do członków zarządu spółek kapitałowych oraz innych top menedżerów, jak np. likwidatorów czy zarządców komisarycznych przedsiębiorstw państwowych.

Obecnie w orzecznictwie dopuszcza się outsourcing personalny nie tylko wobec pracowników wyżej wymienionych, ale także w stosunku m.in. do radców prawnych, głównych księgowych i głównych specjalistów do spraw wynalazczości. Warunkiem nieuznania takiej praktyki za obejście prawa jest likwidacja dotychczasowego stanowiska pracy. Jednakże nadużywanie takiej możliwości, zwłaszcza jeżeli pracodawca nadal konkretyzuje miejsce i czas wykonywania usług przez drugą stronę, może prowadzić do zarzutu obchodzenia art. 22 § 1 Kodeksu pracy. A zatem, elementem przesądzającym o istnieniu stosunku pracy będzie osobiste wykonywanie pracy w warunkach podporządkowania.

fot. mat. prasowe





Więcej informacji na temat prawa pracy znajdziesz w książce „Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych” (Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007). Wszelkie skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy. Książkę znajdziesz w księgarni internetowej www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki zwrot „prawo pracy”.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: