eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie X-XI 2013

Zmiany w prawie X-XI 2013

2013-11-15 08:58

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


PRAWO NIERUCHOMOŚCI

LISTOPAD 2013


Dz.U. 2013.1238 ustawa z dnia: 2013.09.27

Zmiana ustawy polega na wprowadzeniu do ustawy następujących zmian:
  1. w art. 10 w ust. 1 pkt 11 otrzymuje brzmienie:
    "11) występowania udokumentowanych złóż kopalin, zasobów wód podziemnych oraz udokumentowanych kompleksów podziemnego składowania dwutlenku węgla;";
  2. w art. 39 w ust. 3 pkt 8 otrzymuje brzmienie:
    "8) obszary występowania udokumentowanych złóż kopalin i udokumentowanych kompleksów podziemnego składowania dwutlenku węgla.".
Ww. zmiany wprowadzone są ustawą o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest implementowanie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE zwanej dyrektywą „CCS” (Carbon Capture and Storage) do krajowego porządku prawnego. Dyrektywa „CCS” jest pierwszy unijnym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z geologicznym składowaniem dwutlenku węgla i stanowi podstawę wdrażania technologii „CCS” w krajach Unii Europejskiej przez realizację projektów o większej skali tzw. projektów demonstracyjnych, których przeprowadzenie zadecyduje o skali i charakterze jej przyszłego zastosowania. Na terenie Polski przewidziana jest realizacja 1 lub 2 projektów demonstracyjnych. O powyższej tematyce szerzej w zakładce prawo górnicze i geologiczne.


Dz.U. 2013.1238 ustawa z dnia: 2013.09.27

Zmiana ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Wchodzi w życie z dniem: 2013-11-24

Zmiana ustawy polega na wprowadzeniu do ustawy następujących zmian:
  1. po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
    "2a) budowa i utrzymywanie sieci transportowej dwutlenku węgla;";
  2. po pkt 8 dodaje się pkt 8a w brzmieniu:
    "8a) poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz podziemne składowanie dwutlenku węgla;".
Ww. zmiany wprowadzone są również ustawą o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest implementowanie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE zwanej dyrektywą „CCS” (Carbon Capture and Storage) do krajowego porządku prawnego. Dyrektywa „CCS” jest pierwszy unijnym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z geologicznym składowaniem dwutlenku węgla i stanowi podstawę wdrażania technologii „CCS” w krajach Unii Europejskiej przez realizację projektów o większej skali tzw. projektów demonstracyjnych, których przeprowadzenie zadecyduje o skali i charakterze jej przyszłego zastosowania. Na terenie Polski przewidziana jest realizacja 1 lub 2 projektów demonstracyjnych.


PRAWO TRANSPORTOWE

PAŹDZIERNIK 2013


Dz.U.2013.1033 Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r.

Zmiana – ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym - Wejście w życie z dniem: 2013-10-07

Zakres przedmiotowy zmian ustawy odnosi się do czterech podstawowych zagadnień związanych z wprowadzaniem nowego systemu przyznawania uprawnień na stanowisku maszynisty na terytorium Unii Europejskiej.

Nowelizacja ustawy w zakresie swojej regulacji zawiera przepisy umożliwiające wykonanie prawa Unii Europejskiej zawartego w licznych decyzjach instytucji unijnych.

Znowelizowane przepisy regulują zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych maszynistów i kandydatów na maszynistów oraz obowiązki pracodawców maszynistów w tym zakresie, przy uwzględnieniu obowiązującego prawodawstwa, w szczególności przepisów dotyczących medycyny pracy i badań profilaktycznych pracowników. Wprowadzono ponadto rozwiązania mające na celu wyeliminowanie praktyk związanych z pracą maszynistów, które mają negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. W związku z licznymi przypadkami rozbieżności w przepisach wewnętrznych wydawanych przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury, regulujących zagadnienia związane z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym, rozszerzono katalog zadań wykonywanych przez Prezesa UTK o wydawanie instrukcji i wytycznych w zakresie określonych obszarów tematycznych bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym w celu ujednolicenia rozwiązań stosowanych przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury. Znowelizowane przepisy obejmują także szczegółowe zagadnienia związane z procesem szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz przeprowadzaniem badań lekarskich i psychologicznych.

Ustawa nowelizująca zawiera ponadto przepisy przejściowe w sprawie przyznawania uprawnień maszynistom prowadzącym lokomotywy i pociągi w obrębie systemu kolejowego Wspólnoty, harmonogram wprowadzania nowych zasad nabywania uprawnień maszynistów na terenie Unii Europejskiej.

Ustawodawca dostrzegając konieczność unikania dublowania przeprowadzania badań lekarskich maszynistów w relatywnie krótkim odstępie czasu, uchwalił przepisy przewidujące, że czynni zawodowo maszyniści, którzy regularnie przechodzą badania w celu zachowania ważności świadectwa maszynisty, będą zwolnieni z obowiązku przechodzenia badań okresowych związanych z posiadaniem licencji maszynisty przez cały okres posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego spełnienie warunków zdrowotnych niezbędnych do otrzymania lub zachowania ważności świadectwa maszynisty. W przypadku maszynistów, którzy nie świadczą pracy lub usług na rzecz żadnego przewoźnika lub zarządcy i nie posiadają aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego spełnienie warunków zdrowotnych niezbędnych do otrzymania lub zachowania ważności świadectwa maszynisty, warunkiem zachowania ważności licencji będzie przejście raz na 24 miesiące badań w celu zachowania ważności licencji maszynisty i uzyskanie orzeczenia lekarskiego.


Dz.U.2013.1064 Rozporządzenie z dnia 23 lipca 2013 r.

Rozporządzenie w sprawie kontroli przewozu drogowego - Wejście w życie z dniem: 2013-10-12

Rozporządzenie określa:
  1. wzory dokumentów stosowane przez osoby uprawnione do kontroli przewozu drogowego,
  2. sposób przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących okresów prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw oraz czasu odpoczynku kierowcy, podczas kontroli drogowych i kontroli w przedsiębiorstwie, a także wymagane standardowe wyposażenie osób dokonujących tej kontroli i wykaz podstawowych elementów, które jej podlegają;
  3. rodzaj danych statystycznych gromadzonych w wyniku kontroli i rejestrowanych przez organy kontrolne, a także tryb, sposób i wzory dokumentów do ich przekazywania do Głównego Inspektora Transportu Drogowego


Dz.U.UE.L.2013.247.1 Rozporządzenie z dnia 15 maja 2013 r.

Uzupełniające dyrektywę w sprawie ITS Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/40/UE w odniesieniu do zapewniania usług informacyjnych o bezpiecznych i chronionych parkingach dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych - Wejście w życie z dniem: 2013-10-08

Dz.U.UE.L.2013.245.3

Poprawka do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (konwencja TIR z 1975 r.) - Wejście w życie z dniem: 2013-10-10

Dz.U.2013.730 Rozporządzenie z dnia 24 czerwca 2013 r.

Zmiana rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego

Zmiany w załączniku nr 6.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: