eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Egzotyczne wakacje: jak się przygotować?

Egzotyczne wakacje: jak się przygotować?

2013-09-12 11:48

Egzotyczne wakacje: jak się przygotować?

Co warto sprawdzić, zanim wyruszymy w egzotyczną podróż? © Anton Gvozdikov - Fotolia.com

O ile wyjazd do europejskich kurortów czy turystycznych regionów Turcji, Egiptu czy Tunezji nie wymaga od podróżujących wielkich przygotowań, o tyle egzotyczna podróż na Karaiby czy do Azji wiąże się z koniecznością lepszego poznania warunków danego kraju, jak i samego przelotu. Co warto sprawdzić, zanim pierwszy raz wyruszymy w egzotyczną podróż marzeń, podpowiadają eksperci z portali turystycznych Wakacje.pl i EasyGo.

Przeczytaj także: Egzotyczne wakacje: oferty wybieraj rozważnie

1. Warunki wizowo-paszportowe

Przyzwyczajeni do swobodnego podróżowania po Europie nie musimy poświęcać dużo czasu na przygotowania i załatwianie formalności, inaczej jednak wygląda to w przypadku egzotycznych podróży do krajów afrykańskich czy azjatyckich, gdzie niezbędna będzie wiza turystyczna oraz paszport. Wiąże się to z załatwieniem niezbędnych formalności, złożeniem dokumentów w ambasadzie danego kraju oraz wyrobieniem paszportu, jeśli nie posiadamy go w ogóle lub termin ważności jest krótszy niż 6 miesięcy. Ciekawostką jest, że podróżując na terytoria zależne krajów unijnych – Martynikę, Arubę czy do Gwadelupy możemy mieć ze sobą wyłącznie dowód osobisty. Przed podróżą należy jednak sprawdzić, czy podczas przelotu nie mamy międzylądowań lub przesiadek w krajach, w których paszport jest wymagany (np. Stany Zjednoczone, Kanada). Mimo to zaleca się zabranie paszportu ze względu na większą rozpoznawalność tego dokumentu. Mniej formalności do załatwienia będziemy mieć też do załatwienia wyjeżdżając do Tajlandii, która zniosła obowiązek wizowy dla Polaków.

2. Szczepienia

Na ok. 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zorientować się, na jakie choroby możemy być narażeni wyjeżdżając do tropikalnej strefy klimatycznej i sprawdzić dostępne szczepienia. Program szczepień powinien być dopasowany do kierunku i charakteru wyjazdu oraz wieku i stanu zdrowia podróżującego. Na szczepienia ochronne możemy udać się do placówek medycyny tropikalnej, specjalizujących się w zapobieganiu i leczeniu takich chorób jak tężec, malaria, dur brzuszny i inne.

fot. Anton Gvozdikov - Fotolia.com

Co warto sprawdzić, zanim wyruszymy w egzotyczną podróż?

Na ok. 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zorientować się, na jakie choroby możemy być narażeni wyjeżdżając do tropikalnej strefy klimatycznej i sprawdzić dostępne szczepienia.


3. Waluta

Jedną z osobliwości egzotycznego podróżowania jest sposób płatności –poza hotelem najczęściej nie będziemy mieli możliwości zapłacenia kartą, w miejscowych sklepikach, barach czy kramach z pamiątkami i na tradycyjnych targowiskach musimy obracać gotówką. Warto już w Polsce wymienić złotówki na dolary, żeby nie mieć problemu z płatnością podczas podróży lub po powrocie z Gambii, Kenii czy Mauritiusu nie zdziwić się, o ile ktoś jednak pozwoli nam zapłacić kartą, że na naszym koncie jest dużo mniej pieniędzy, niż się spodziewaliśmy. Miejscowi sprzedawcy policzą za towar po obowiązującym u nich kursie.

4. Przelot

Wybierając się w odległe zakątki świata powinniśmy przygotować się na długie godziny lotu. Mimo że oferta egzotyczna z roku na rok rozwija się i już teraz dzięki długiemu zasięgowi nowych nabytków PLL LOT – samolotów Boeing 787 Drealmliner dolecimy komfortowo i bez przesiadki na 7 destynacji – Dominikanę, Kubę, Sri Lankę, do Wenezueli, Meksyku, Kenii oraz Tajlandii, to jednak w przypadku większości kierunków egzotycznych musimy liczyć się z przelotem trwającym kilkanaście godzin z przerwami na przesiadkę lub międzylądowanie techniczne w celu uzupełnienia paliwa.

5. Inny krąg kulturowy

W krajach należących do innego niż nasz kręgu kulturowego egzotyczne będą dla nas nie tylko przyroda i temperatura, ale także panujące tam zwyczaje. Ważne, żebyśmy umieli je zachować i uszanować, aby nie urazić mieszkańców. I tak, w Indiach przed wejściem do domu czy świątyni należy zdjąć buty, w Chinach źle odbierane jest poruszanie tematów politycznych, w Japonii natomiast należy pamiętać, aby za każdym razem zmieniać specjalne buty, jeśli przechodzimy z jednego pomieszczenia do drugiego.
Przeczytaj także: Egzotyczne wakacje zimowe Egzotyczne wakacje zimowe

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Szczepienia to podstawa

    Krzychu Wąs / 2022-07-26 22:07:06

    Jak dla mnie must have przed każdym wyjazdem do krajów tropikalnych są szczepienia - te obowiązkowe i zalecane. Naprawdę. Osobiście zawsze mam aktualne wszystkie, które są mi potrzebne w nowym miejscu. Nie chcę wrócić do kraju z jakąś świetną "niespodzianką".
    Dlatego za każdym razem udaje się do tego samego centrum - Premium Clinic Wrocław. Przynajmniej wiem, że będę bezpieczny i dostanę porady od specjalistów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: