eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

2013-08-29 10:36

Przeczytaj także: Sezonową działalność gospodarczą możesz zawiesić


W VAT powrót do obowiązków

Wznawiając działalność, przedsiębiorca kontynuuje ją na zasadach obowiązujących go przed zawieszeniem. Odwieszenie działalności wiąże się z obowiązkiem ponownego rozpoczęcia składania deklaracji VAT i rozliczania podatku. Pierwszą deklarację VAT po wznowieniu należy złożyć za ten okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym przypada data wznowienia działalności gospodarczej.

Okres zawieszenia może mieć znaczenie dla ustalenia zwolnienia z kasy fiskalnej

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej mają generalnie wszyscy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), a więc także ci, którzy prowadzą działalność sezonową, uruchamianą tylko na kilka miesięcy (np. sprzedaż lodów czy wakacyjnych pamiątek). Część przedsiębiorców może jednak skorzystać ze zwolnienia z tytułu obrotów, które w przypadku kontynuujących działalność nie mogły przekroczyć w ubiegłym roku 20 tys. złotych. Zwolnienie będzie przysługiwało do momentu przekroczenia tego limitu w tym roku. Natomiast w przypadku osób rozpoczynających działalność w 2013 r. limit oblicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia firmy (biorąc pod uwagę przewidywany obrót) – w przypadku półrocznej działalności limit wynosi 10 tys. złotych. Wznawiający działalność gospodarczą są jednak w korzystnej sytuacji – okres zawieszenia nie wpływa na pomniejszenie limitu pozwalającego na niestosowanie kasy (wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca zawiesiłby działalność natychmiast po jej otworzeniu, zanim uzyska pierwszy przychód).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ustalania limitu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego (przedsiębiorcy mogą nie rozliczać VAT-u, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku nie przekroczyła 150 tys. zł; osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku ustalają wartość limitu w proporcji do okresu prowadzenia działalności gospodarczej). Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie roku np. na okres wakacji nie będzie miało wpływu na wysokość limitu, co oznacza, że przedsiębiorca bierze pod uwagę kwotę 150 tys. zł dla całego roku (tak też w interpretacji indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej 16.04.2010 r., sygn. IPPP2-443-41/10-4/JB).

W PIT rozlicz ewentualne przychody z okresu zawieszenia

Wraz ze wznowieniem prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca automatycznie powraca do obowiązku wpłacania na rzecz fiskusa zaliczek na podatek dochodowy. Wynika to wprost z art. 44 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym po okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej) podatnicy, zobowiązani są wpłacać zaliczki według zasad sprzed okresu zawieszenia. Jeżeli obowiązek podatkowy od niektórych przychodów powstał w okresie zawieszenia działalności firmy (np. ze sprzedaży środków trwałych albo z odsetek od środków na rachunkach bankowych związanych z działalnością), to chociaż w okresie zawieszenia działalności korzysta się z zawieszenia obowiązku wpłaty zaliczek, to trzeba pamiętać by później rozliczyć uzyskane przychody. Zaliczka za ten okres, zostanie odprowadzona razem z zaliczką za pierwszy miesiąc czy kwartał po wznowieniu działalności gospodarczej.

Katarzyna Rola-Stężycka,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: