eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Reklamacja towaru nie musi być koszmarem

Reklamacja towaru nie musi być koszmarem

2013-03-03 00:13

Przeczytaj także: Prawa konsumenta: reklamacja towaru


3. Prawo do reklamacji przysługuje przez 24 miesiące od daty zakupu i jest niezależne od gwarancji producenta

Jednym z najczęściej funkcjonujących mitów sprzedażowych jest hasło: „Po odejściu od kasy reklamacji nie przyjmujemy”. Tabliczka z taką informacją nie jest zgodna z prawem. Niezależnie od tego czy sprzedawca chce czy nie, na reklamację towaru konsument ma dwa lata, nawet jeśli gwarancja oferowana przez gwaranta obejmuje krótszy okres. Działa wtedy zapis z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego z 27 lipca 2002 r. W przypadku żywności na reklamację przysługują 3 dni od daty zakupu lub od otwarcia produktu – jeśli jest przechowywany w szczelnych opakowaniach. Istotną kwestią jest jednak, że mimo okresu gwarancyjnego, w przypadku stwierdzenia wady produktu, reklamację składać możemy najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy. Przekroczenie tego terminu powoduje utratę uprawnień reklamacyjnych. Reklamację należy złożyć na piśmie.

4. Zwrot pieniędzy od sprzedawcy jest możliwy, gdy rzecz jest niezgodna z umową i nie da się jej skutecznie naprawić lub wymienić na nowy towar

Przedsiębiorca, zgodnie z zapisem prawa, nie może odmówić przyjęcia reklamacji. Klienci mogą domagać się nieodpłatnej naprawy towaru lub jego wymiany. Sprzedawca nie zawsze jednak musi uznać żądanie dotyczące drugiej możliwości. Dopóki możliwa jest wymiana bądź naprawa, nie można domagać się zwrotu pieniędzy za wadliwy towar. Co ważne, bez zgody klienta sprzedawca nie może naprawić towaru. Wymiana na nowy może nie nastąpić, jeśli nie jest to możliwe albo wymaga nadmiernych kosztów i sprzedawca to udowodni.

5. Przedsiębiorca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji klienta

Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy powinni również wiedzieć, że sprzedawca ma 14 dni kalendarzowych na ustosunkowanie się do reklamacji. Niedotrzymanie tego terminu nakłada na niego obowiązek rozpatrzenia reklamacji w sposób, jaki zażył sobie klient w dokumencie. Ustawa nie określa jednak, w jakim trybie ma być udzielona odpowiedź (np. na piśmie, telefonicznie), ani w jakim terminie towar ma być naprawiony bądź wymieniony. Przyjęcie zwrotu produktu, jeśli konsument rozmyślił się, a towar nie jest wadliwy, jest kwestią dobrej woli sprzedawcy. Warto również pamiętać, że każdy konsument ma możliwość skorzystania z bezpłatnych porad w oddziałach Federacji Konsumentów. W przypadku problemów z nierzetelnymi firmami, w tym także dotyczących reklamacji, może złożyć skargę do Inspekcji Handlowej.

-Pięć podstawowych zasad reklamacji, to najważniejsze punkty, o których powinniśmy pamiętać, jako klienci i przedsiębiorcy. Jeśli oprócz dbałości o osiągnięcie jak najwyższego zysku, sprzedawca dostrzeże także dobro klientów – choćby w przypadku reklamacji – wizerunek zarówno usługodawcy jak i całej branży będzie pozytywny.- podsumowuje Waldemar Sokołowski.

Przeczytaj także: Termin reklamacji wydłużony Termin reklamacji wydłużony

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: