eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Kara za niewydanie decyzji o pozwoleniu na budowę

Kara za niewydanie decyzji o pozwoleniu na budowę

2012-12-28 00:03

Kara za niewydanie decyzji o pozwoleniu na budowę

Budowa © Alex White - Fotolia.com

Zgodnie z art.28 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r., roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Przepis ten stanowi więc, iż podstawową drogą do rozpoczęcia jakichkolwiek robót budowlanych jest uzyskanie w/w pozwolenia (odstępstwem jest możliwość wyłącznie zgłoszenia robót - przypadki szczególne). Pozwolenie na budowę wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Co do zasady, właściwy organ administracyjny, powinien wydać decyzję o pozwoleniu na budowę lub odmówić jej wydania w terminie 65 dni od dnia złożenia właściwego wniosku.

Przeczytaj także: Inwestycje budowlane a sporne interesy sąsiedzkie

Co się dzieję, w sytuacji gdy termin ten zostaje uchybiony przez organ?

Przez długi czas organ administracyjny, w powyższym przypadku, mógł czuć się praktycznie bezkarnie. Nowelizacją ustawy Prawo budowlane z dnia 28 marca 2003r., wprowadzono jednak przepisy silnie dyscyplinujące organ administracji architektoniczno-budowlanej przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Mianowicie zaś, od czasu powyższej nowelizacji, gdy od złożenia właściwego wniosku minęło ponad 65 dni, organ wyższego stopnia, obowiązkowo wymierza właściwemu organowi administracyjnemu karę w wysokości 500 zł za każdy kolejny dzień zwłoki. Kara ta wymierzana jest w drodze postanowienia, zaś wpływy z tych kar stanowią dochód budżetu państwa.

Organ, obowiązany jest do uiszczenia przedmiotowej kary w terminie 14 dni od dnia doręczenia w/w postanowienia. W przypadku nieuiszczenia powyższej kary, podlega ona ściagniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

fot. Alex White - Fotolia.com

Budowa

Pozwolenie na budowę wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Co do zasady, właściwy organ administracyjny, powinien wydać decyzję o pozwoleniu na budowę lub odmówić jej wydania w terminie 65 dni od dnia złożenia właściwego wniosku.


Jak jednak obliczać ustawowy termin 65 dni?

Powyższy termin oblicza się od dnia złożenia wniosku. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane do powyższego sześćdziesięciopięcio dniowego terminu, nie wlicza się jednak:
  • terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności;
  • terminu zawieszenia postępowania;
  • okresów opóźnień spowodowanych z winy strony
  • okresów opóźnień spowodowanych z przyczyn niezależnych od organu.
Termin ten, nie będzie miał również zastosowania w sytuacji gdy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę będzie niekompletny. W takim przypadku, w zależności od rodzaju braków, zastosowanie znajdować będzie art.64 §2 Kodeksu postępowania administracyjnego lub art.35 ust.3 Prawa budowlanego.

Jeżeli wniosek będzie więc niekompletny pod względem formalno-prawnym organ obowiązany jest do wezwania do jego uzupełnienia w trybie art.64 §2 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten stanowi, że organ wzywa wnoszącego podanie, które nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

Z kolei, art.35 ust. 3 Prawa budowlanego stosowany w przypadku braków materialno-prawnych wniosku przewiduje nałożenie postanowieniem obowiązku usunięcia wskazanych nieprawidłowości, z określeniem terminu ich usunięcia. Po bezskutecznym upływie terminu wydaje się decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny, zasadnym wydaje się być przyjęcie tezy, że wydanie postanowienia o uzupełnieniu wniosku na podstawie art.35 ust. 3 nie powoduje wstrzymania biegu terminu 65 dni, o którym mowa powyżej. Organ powinien bowiem wyznaczać krótkie terminy na uzupełnienie wniosku, tak aby nie doprowadziło to do nadmiernego przedłużania postępowania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: