eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Wykonanie decyzji szkodliwej dla spółki można wstrzymać

Wykonanie decyzji szkodliwej dla spółki można wstrzymać

2012-11-08 00:05

Wykonanie decyzji szkodliwej dla spółki można wstrzymać

Decyzja sądu © apops - Fotolia.com

W przypadku gdy stronie grozi w wyniku wydania decyzji poniesienie strat, które będą trudne do wynagrodzenia, sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu. Postanowienie NSA z 31 maja 2012 r., II OZ 465/12.

Przeczytaj także: Co zawiera prawomocna decyzja administracyjna?

Stan faktyczny: W budynku mieszkalnym mieściła się siłownia i klub fitness. Ponieważ taki sposób użytkowania tego budynku był sprzeczny z jego przeznaczeniem jako budynku handlowo-biurowego, inspektor nadzoru budowlanego nakazał wynajmującej lokal spółce przywrócenie go do poprzedniego sposobu użytkowania. Spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z jednoczesnym wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji. Argumentowała, że wykonanie decyzji inspektora wywoła nieodwracalne skutki prawne i straty rzędu 100.000 złotych miesięcznie. WSA nie przychylił się do tego wniosku i sprawa ostatecznie trafiła do NSA.

Uzasadnienie: Zdaniem NSA sąd I instancji powinien był wstrzymać wykonanie decyzji, co ochroniłoby stronę przed jej negatywnymi i poważnymi skutkami. Wprawdzie zgodnie z art. 61 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności, ale istnieje możliwość wniesienia o wstrzymanie wykonania decyzji w wyjątkowych sytuacjach. Według Sądu WSA nieprawidłowo uznał, że w zawisłej przed nim sprawie wyjątek ten nie zachodzi.

fot. apops - Fotolia.com

Decyzja sądu

W przypadku gdy stronie grozi w wyniku wydania decyzji poniesienie strat, które będą trudne do wynagrodzenia, sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu.


ZASTOSUJ W PRAKTYCE
Jeżeli przeciwko Twojej spółce została wydana decyzja negatywna, a jej wykonanie grozi poniesieniem nieodwracalnej szkody, możesz wraz z wniesieniem skargi wnioskować o wstrzymanie jej wykonania. W przypadku wniesienia skargi akt może zostać wstrzymany jeszcze przez organ, który wydał decyzję lub postanowienie (tj. organ administracyjny – art. 61 § 2 pkt 1 ustawy) albo przez sąd administracyjny rozpatrujący skargę.

Ważne!
Wydanie przez sąd administracyjny postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji lub postanowienia może nastąpić tylko wtedy, gdy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Nawet gdyby sąd wydał postanowienie oddalające Twój wniosek, warto w przypadku zmiany okoliczności wnioskować o jego zmianę. Sąd jest bowiem zobowiązany do bieżącego monitorowania sytuacji i zdecydowania o ewentualnym wstrzymaniu wykonania, gdy okaże się jednak, że wykonanie decyzji lub postanowienia wyrządzi znaczną szkodzę lub spowoduje trudne do odwrócenia skutki.

Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: