eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Harmonogram czasu pracy obowiązkowy lub dobrowolny

Harmonogram czasu pracy obowiązkowy lub dobrowolny

2012-11-01 00:22

Przeczytaj także: Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy


Jeżeli ten sam kierowca pracuje przy regularnych przewozach osób zarówno do 50 km, jak i powyżej 50 km, wówczas jego grafik czasu pracy musi obejmować miesiąc. Miesięczny grafik czasu pracy dla kierowców wykonujących regularne przewozy osób do 50 km musi wskazywać imię i nazwisko kierowcy, miejsce bazy pojazdu, dane dotyczące okresu prowadzenia pojazdu, przerw w jeździe, pozostawania kierowcy w dyspozycji pracodawcy, wykonywania przez niego innej pracy oraz dni wolnych od pracy.

Co istotne, harmonogram dla tej grupy kierowców musi być podpisany przez pracodawcę lub inny podmiot, na rzecz którego wykonuje on przewozy.

Praca w instytucjach kultury z grafikiem

Następną grupą zawodową, która wykonuje pracę w rytmie ustalonym w harmonogramie, są pracownicy instytucji kultury. Należą do nich m.in. pracownicy teatru, opery, filharmonii, kina, muzeum, bibliotek czy domów kultury.

Rozkłady czasu pracy takich pracowników są ustalane na okresy nie krótsze niż 2 tygodnie. Nie ma jednak przeszkód, aby ustalić je na okresy dłuższe, w tym pokrywające się z danym okresem rozliczeniowym. Należy nadmienić, że w instytucjach kultury może być stosowany aż 12-miesięczny okres rozliczeniowy, choć uwarunkowane jest to wystąpieniem uzasadnionych przyczyn dotyczących organizacji czasu pracy oraz przestrzeganiem wymogu zachowania przez pracodawcę odpowiednich warunków bhp (art. 26b ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - Dz. U. z 2012 r. poz. 406). Teoretycznie harmonogram pracownika zatrudnionego w instytucji kultury może więc obejmować nawet 12 miesięcy, choć ułożenie krótszych grafików (w ramach rocznego okresu rozliczeniowego może ich być nawet 24) jest z pewnością łatwiejsze.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: