eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Polubowne sądy konsumenckie także dla przedsiębiorców

Polubowne sądy konsumenckie także dla przedsiębiorców

2012-04-07 00:21

Przeczytaj także: Polubowne sądy konsumenckie opłacalne


Wniosek

Przedsiębiorca nie powinien mieć większych kłopotów ze sporządzeniem wniosku do sądu polubownego. Wzór wniosku można pobrać ze strony UOKiK lub otrzymać bezpłatnie w każdym z wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej. W piśmie takim należy zamieścić dane stron, przedmiot i wartość sporu, okoliczności sprawy (datę i miejsce zawarcia umowy, opis produktu/usługi, cenę, warunki płatności i wszelkie innego rodzaju informacje mogące mieć znaczenie dla oceny zasadności wniosku), a także określić żądanie (np. domagać się zapłaty ceny/wynagrodzenia). W przypadku pozwu, który w sprawach do 10.000 zł powinien być wniesiony na urzędowym formularzu, zadanie jest dużo trudniejsze.

Wniosek powinien być złożony do sądu konsumenckiego w dwóch egzemplarzach. Odpis przeznaczony jest bowiem dla strony przeciwnej, czyli konsumenta. Należy również załączyć wszystkie dokumenty związane ze sprawą (w kserokopii lub w oryginale).

Dobrowolność

Postępowanie przed sądem polubownym z istoty swojej może się toczyć tylko wówczas, gdy obie strony wyrażą na to zgodę, przy czym zgoda wnioskodawcy wynika już z samego faktu złożenia wniosku o wszczęcie takiego postępowania. Niemniej owa zgoda na polubowne rozstrzygnięcie ewentualnego sporu przez stały polubowny sąd konsumencki może zostać wyrażona z góry w formie zapisu na sąd polubowny.

Jeżeli wniosek do jednego z omawianych sądów polubownych złoży przedsiębiorca, to druga strona, czyli konsument, otrzyma wezwanie stałego sądu polubownego do złożenia w terminie tygodnia pisemnej odpowiedzi. Odpowiedź ta powinna zawierać oświadczenie konsumenta, czy zgadza się on na rozstrzygnięcie sprawy przez dany sąd polubowny. Jeżeli odpowiedź nie nadejdzie lub będzie negatywna, sąd zwróci przedsiębiorcy wniosek bez jego rozpatrzenia. Pozostanie więc do dyspozycji zwykła droga sądowa.

Po otrzymaniu od konsumenta zgody na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy i wzywa strony do wyznaczenia po jednym arbitrze z załączonej listy stałych arbitrów danego sądu. Sądy konsumenckie orzekają bowiem w składzie trzyosobowym. W braku odpowiedzi, wyboru arbitra dokona sam przewodniczący sądu.

Rozprawa jest jawna i generalnie odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu ze stron. Po wstępnym wyjaśnieniu stanowisk zajmowanych przez obie strony przewodniczący składu orzekającego stara się nakłonić strony do pojednania i zawarcia ugody. W praktyce przypadki ugodowego zakończenia sporu z przedsiębiorcą są liczniejsze od tych zwieńczonych wyrokiem.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 15.12.2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1219 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25.09.2001 r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich (Dz. U. nr 113, poz. 1214)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: