eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zajęcie komornicze wynagrodzenia

Zajęcie komornicze wynagrodzenia

2012-02-08 12:04

Przeczytaj także: Zajęcie przez komornika wynagrodzenia byłego pracownika


3. Świadczenie urlopowe nie stanowi wynagrodzenia w rozumieniu Kodeksu pracy …

Inaczej przedstawia się natomiast kwestia świadczenia urlopowego, a to za sprawą tego, że ma ono charakter roszczeniowy. Jeśli bowiem pracodawca ustali, iż w jego zakładzie pracy wypłacane jest świadczenie urlopowe, to w sytuacji wykorzystania przez pracownika jednorazowo 14-dniowego urlopu wypoczynkowego pracownikowi należy wypłacić świadczenie urlopowe. Wypłata tego świadczenia nie zależy bowiem od uznaniowości pracodawcy, lecz od spełnienia określonego, ustawowego warunku. W związku z powyższym takie świadczenie nie podlega ochronie przed potrąceniami wynikającej z kodeksu pracy gdyż nie można uznać go za element wynagrodzenia za pracę w rozumieniu tego aktu prawnego.

Pracodawca dokonując potrącenia w trybie bezegzekucyjnym, czyli bez tytułu wykonawczego (chodzi tu np. o potrącenie udzielonej zaliczki czy nałożonej porządkowej kary pieniężnej), musi kierować się przepisami kodeksu pracy. Skoro świadczenie urlopowe nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu kodeksu pracy, to pracodawca nie może dokonać na swoją rzecz potrącenia z tego świadczenia.

4. …ale jest wynagrodzeniem w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego

Inaczej wygląda natomiast dopuszczalność dokonania ze świadczenia urlopowego egzekucji komorniczej bądź administracyjnej. Tutaj mają zastosowanie m.in. przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zawierają własną definicję wynagrodzenia (szerszą niż przepisy kodeksu pracy) uznając, iż w jego granicach mieści się również świadczenie urlopowe. W związku z powyższym w przypadku konieczności dokonania egzekucji komorniczej, czy administracyjnej świadczenie urlopowe podlega egzekucji w całości, bez stosowania kwot wolnych i granic potrąceń, o których mowa w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 87 § 1, § 2, § 3, § 4, art. 871, art. 90 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
  • art. 3 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335)
  • art. 881 § 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: