eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienia lekarskie a wypowiedzenie umowy o pracę

Zwolnienia lekarskie a wypowiedzenie umowy o pracę

2012-02-02 13:19

Przeczytaj także: Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?


Długotrwałe nieobecności w pracy mogą stanowić powód wypowiedzenia umowy

Pracodawca może jednak rozważyć możliwość wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z powodu długotrwałej nieobecności w pracy. Jeżeli bowiem długotrwałe, powtarzające się nieobecności pracownika w pracy powodują jej dezorganizację, a także powodują naruszenie istotnych interesów pracodawcy, może to stanowić uzasadnienie dla wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Należy jednak spojrzeć na całokształt okoliczności danej sytuacji i ocenić wpływ nieobecności pracownika na sytuację firmy.


Ważne! Wypowiedzenie nie może być wręczone pracownikowi w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a zatem ani w czasie zwolnienia lekarskiego, ani w okresie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, a zatem można tego dokonać dopiero po powrocie pracownika do pracy lub po upływie okresów uzasadniających rozwiązanie umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia.

Warto pamiętać, iż sam fakt częstych zwolnień lekarskich czy wykorzystywania uprawnień rodzicielskich nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Dopiero konkretne efekty (w postaci naruszenia istotnych interesów pracodawcy) wynikające z tych częstych nieobecności mogą w pewnych okolicznościach stanowić taką podstawę. Jak bowiem czytamy w jednym z wyroków Sądu Najwyższego, pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien organizować swą działalność gospodarczą biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowanych chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami, a wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na nieobecności pracownika spowodowane chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 listopada 2001 r., I PKN 449/00, OSNP 2003 nr 19, poz. 456).

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 2, art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, art. 229 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 8, art. 9, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: