eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kara nagany a nagroda z funduszu nagród

Kara nagany a nagroda z funduszu nagród

2012-01-27 13:27

Zgodnie z regulaminem nagroda nie przysługuje pracownikowi, który otrzymał karę nagany (w przypadku kary upomnienia nagroda przysługuje w zmniejszonej wysokości).

Przeczytaj także: Nagroda jubileuszowa a składki ZUS

Pytanie: U pracodawcy istnieje fundusz nagród. Zgodnie z zapisami regulaminu: „Nagroda nie przysługuje pracownikowi, który otrzymał karę nagany. Pracownikowi, który otrzymał karę upomnienia przysługuje nagroda w wysokości 50% naliczonej kwoty. Nagroda z funduszu nagród jest wypłacana pracownikowi:
  • w wysokości 4% otrzymanego wynagrodzenia za 5 miesięcy z okazji Dnia Pracownika Samorządowego,
  • pod koniec roku kalendarzowego za 7 miesięcy w wysokości do 4% otrzymywanego wynagrodzenia w zależności od posiadanych środków, a w indywidualnych przypadkach decyzją burmistrza nagroda może ulec zwiększeniu.”

Jeżeli kara została wymierzona w kwietniu (pracownik nie dostał nagrody za 5 miesięcy), to czy należy mu ją wypłacić za okres 7 miesięcy?

Odpowiedź: W świetle przytoczonych zapisów regulaminu należy uznać, że pracownikowi przysługuje nagroda za 7 miesięcy pracy.

Z zapisów obowiązującego u pracodawcy regulaminu wynika, że pracownicy dwa razy w roku otrzymują nagrody z funduszu nagród, przy czym pierwsza nagroda przyznawana jest za 5, a druga za 7 miesięcy pracy.

Zgodnie z regulaminem nagroda nie przysługuje pracownikowi, który otrzymał karę nagany (w przypadku kary upomnienia nagroda przysługuje w zmniejszonej wysokości). Z pytania wynika, że w kwietniu pracownik został ukarany karą nagany, wskutek czego nie otrzymał nagrody za 5 miesięcy pracy.

Z zapisów regulaminu nie wynika jednoznacznie, czy fakt ukarania pracownika karą nagany pozbawia go prawa do obu nagród, czy też tylko do nagrody wypłacanej za okres, w którym miało miejsce nałożenie kary. Mając jednak na uwadze, że nagrody przyznawane są za odrębne okresy (pierwsza - za 5 miesięcy, druga - za 7 miesięcy pracy) należałoby przyjąć, że tylko ukaranie pracownika karą nagany w okresie, za który przysługuje nagroda powoduje, że traci on prawo do tej nagrody.

Ponieważ w opisanym przypadku kara została nałożona w kwietniu, należy uznać, że obecnie nie ma podstaw do tego, aby pozbawiać pracownika prawa do nagrody wypłacanej pod koniec roku kalendarzowego za okres 7 miesięcy pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 105 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: