eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Skrócony okres wypowiedzenia

Skrócony okres wypowiedzenia

2011-12-29 12:10

Przeczytaj także: Od porozumienia stron nie ma odwołania


Krótszy okres wypowiedzenia za porozumieniem stron - bez odszkodowania dla pracownika

Warto pamiętać, aby właściwie udokumentować ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Najkorzystniejszą dla pracodawcy sytuacją będzie sporządzenie przez pracownika pisemnego wniosku o ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę, a następnie zaakceptowanie go przez pracodawcę. Dzięki temu pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenie, gdyż dojdzie do ustalenia wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy z inicjatywy pracownika i za zgodną wolą stron, a nie na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy. W takim przypadku pracodawca obok odprawy związanej z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia jedynie za luty 2012 r., kiedy to pracownik będzie pozostawał jeszcze w zatrudnieniu.

Skrócony okres zatrudnienia wyznacza datę zakończenia stosunku pracy

W przedstawionej w pytaniu sytuacji trybem rozwiązania umowy o pracę będzie wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika dokonane przez pracodawcę. Ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy nie zmieni trybu rozwiązania stosunku pracy, a jedynie termin rozwiązania stosunku pracy, który przypadnie na 29 lutego 2012 r. - tj. zgodnie z wnioskiem pracownika. W związku z powyższym świadectwo pracy należy wystawić pracownikowi 29 lutego 2012 r. i tę datę wskazać jako datę zakończenia stosunku pracy.

Skrócenie wypowiedzenia za porozumieniem stron = mniej dni na poszukiwanie pracy

Wymiar dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od długości obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia i w przypadku 3-miesięcznego wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Jednakże w związku z tym, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji strony ustaliły wcześniejszy termin rozwiązania stosunku pracy, w rzeczywistości przyspieszyły termin rozwiązania umowy o pracę. Jako iż decyzja ta była dokonana za porozumieniem stron, wymiar przysługującego pracownikowi zwolnienia na poszukiwanie pracy będzie zależał od długości "skróconego" za porozumieniem stron okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że skoro w przypadku przedstawionym w pytaniu faktyczny okres wypowiedzenia wyniesie tylko 1 miesiąc, w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni na poszukiwanie pracy.

Za niewykorzystany urlop należy wypłacić ekwiwalent pieniężny

W przypadku gdy pracownik w okresie zatrudnienia nie wykorzysta przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego, z momentem rozwiązania stosunku pracy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownik ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Aby uniknąć konieczności wypłaty ekwiwalentu, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania w okresie wypowiedzenia przysługującego mu urlopu. W tym celu pracodawca zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia powinien zastrzec, iż zwolnienie to przypada po wykorzystaniu przez pracownika należnego mu urlopu oraz zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy.

Przykład pisma pracodawcy: "(...) W związku z otrzymaniem wniosku o ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy oraz zwolnienie Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia wyrażam zgodę na ustalenie wcześniejszej daty rozwiązania stosunku pracy na 29 lutego 2012 r. W okresie wypowiedzenia zobowiązuję Pana do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego. Po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego i wykorzystaniu bądź rezygnacji ze zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy zwalniam Pana na pozostały do 29 lutego 2012 r. okres zatrudnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.(...)".

Jeżeli pomimo powyższego zastrzeżenia pracownik np. z powodu choroby nie wykorzysta należnego mu urlopu, w takim przypadku pracodawca z końcem zatrudnienia będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego na niewykorzystany urlop.

Ważne! Pracodawca może także zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez zastrzeżenia o obowiązku wykorzystania przysługującego urlopu, jednakże w takim przypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 2, art. 36 § 6, art. 361, art. 37 § 1 i § 2, art. 97 § 1, art. 171 Kodeksu pracy,
  • art. 1, art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: