eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

2011-09-01 07:18

Przeczytaj także: Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń


3. Odprawa rentowa i odszkodowanie za rozwiązanie umowy są świadczeniami niezależnymi

W opisanej w pytaniu sytuacji zbieg prawa do odszkodowania za rozwiązanie umowy z naruszeniem przepisów prawa pracy oraz odprawy rentowej nie ma wpływu na obowiązki pracodawcy. Pracodawca jest zobowiązany wypłacić byłemu już pracownikowi oba świadczenia.

Pomijając fakt, że - jak wskazano powyżej - przysługują one na podstawie odrębnych przepisów i są od siebie niezależne, należy podkreślić, że oba te świadczenia mają inny charakter.

Odszkodowanie ma chociaż w niewielkim stopniu wynagrodzić szkodę, jaka powstała w wyniku rozwiązania umowy z naruszeniem przepisów, a o jego przyznaniu decyduje sąd. Natomiast odprawa rentowa ma na celu złagodzenie skutków utraty pracy i przejścia na rentę. Odprawa rentowa nie jest w żaden sposób powiązana z trybem ustania stosunku pracy i przysługuje zawsze, gdy zostaną spełnione przesłanki warunkujące nabycie do niej prawa przez pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r., II PK 238/08, LEX nr 707872).

Żaden obowiązujący obecnie przepis nie ogranicza prawa pracownika do tylko jednego świadczenia związanego z ustaniem stosunku pracy - w przypadku gdy następuje zbieg prawa do różnych świadczeń (jak miało to miejsce np. przy zbiegu prawa do odprawy emerytalno-rentowej oraz odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika do 30 czerwca 2003 r.).

Podstawa prawna:
  • art. 45, art. 471, art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 8 ust. 3 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 112, poz. 980, ze zm.) - akt prawny uchylony 1 stycznia 2004 r.


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: