eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Zakupy przez Internet wg nowych zasad

Zakupy przez Internet wg nowych zasad

2011-05-28 00:15

Przeczytaj także: Zakupy online: reklamacja towaru nie zawsze możliwa


Nowa dyrektywa potwierdza, że konsument odstępując od umowy zawieranej na odległość może ponosić wyłącznie koszty odesłania towaru. Takie stanowisko zajął też w ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-511/08. Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki, która zajmowała się sprzedażą na odległość. W ogólnych warunkach sprzedaży przewidziała, że tytułem kosztów wysyłki towarów konsument obciążony jest kwotą ryczałtową. Nie była ona zwracana przez dostawcę w przypadku, gdy konsument odstąpił od umowy. Zdaniem stowarzyszenia konsumentów postępowanie tego typu było niezgodne z prawem. Ostatecznie niemiecki Trybunał Sprawiedliwości zwrócił się do TS w Luksemburgu o wykładnię dyrektywy 1997/7/WE.

W wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r. TS stwierdził, iż "art. 6 ust. 1 dyrektywy stoi na przeszkodzie stosowania uregulowania krajowego, które pozwala dostawcy na obciążenie konsumenta, w umowie zawieranej na odległość, kosztami wysyłki towarów w przypadku skorzystania przez tego ostatniego z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy". Wyrok ten należy interpretować w ten sposób, że w przypadku skorzystania przez konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość, może on ponieść wyłącznie koszty odesłania towaru. W świetle prawa nie powinien ponosić żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu takich jak np. wskazany ryczałt, który nie był zwracany konsumentowi przez dostawcę.

W świetle obowiązujących przepisów konsument ponosi więc tylko koszty odesłania towaru zakupionego w sklepie internetowym. Nowością będzie, że koszt odesłania towarów poniesie przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, jeśli cena towarów zwracanych przez konsumenta przekroczy 40 euro.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze kiedy przepisy dyrektywy wejdą w życie. Parlament Europejski przyjął ją 24 marca 2011 r. Musi być ona jeszcze zatwierdzona przez Radę UE, a następnie wdrożona do prawodawstwa krajowego. W efekcie zmianie podlegać będą dotychczasowe przepisy porządków wewnątrzkrajowych 27 państw UE.

fot. mat. prasowe


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: