eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasady udzielania urlopu okolicznościowego

Zasady udzielania urlopu okolicznościowego

2011-03-15 13:04

Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy a macierzyński


Zwolnienie na urlopie nie przysługuje

Jak wspomniano wcześniej, urlop okolicznościowy jest zwolnieniem celowym, tj. przysługuje, jeżeli wystąpi ważne zdarzenie w życiu pracownika, przewidziane w przepisach rozporządzenia. Nie oznacza to jednak automatyzmu prawnego w przyznawaniu zwolnienia. Jest ono potrzebne pracownikowi m.in. dla załatwienia wielu spraw związanych z daną okolicznością życiową, do czego jest mu niezbędny czas wolny. W konsekwencji, jeżeli pracownik już dysponuje tym czasem, bo np. przebywa na urlopie wypoczynkowym lub z innego powodu jest w sposób usprawiedliwiony nieobecny w pracy, udzielenie mu dodatkowego zwolnienia jest bezcelowe. Pracodawca może w takich przypadkach odmówić pracownikowi jego przyznania.

Pracownik nie może też wnosić o przerwanie lub przedłużenie urlopu wypoczynkowego o czas zwolnienia od pracy, które by mu przysługiwało w związku ze zdarzeniem mającym miejsce na urlopie. Za niewykorzystane uprawnienie do zwolnienia nie przysługuje też żaden ekwiwalent.

Natomiast jeżeli zwolnienie zostało udzielone, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego zgodnie z zasadami dotyczącymi wynagrodzenia urlopowego. W takim wypadku, zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy…, składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie.

Podstawa prawna:
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 62, poz. 289 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: