eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Kto zapłaci za nieudane ferie zimowe dzieci?

Kto zapłaci za nieudane ferie zimowe dzieci?

2011-02-28 10:37

Ferie zimowe to czas wyjazdów nie tylko dzieci, ale i całych rodzin, podczas których chcemy myśleć wyłącznie o odpoczynku i relaksie. Co jednak zrobić, jeśli wyjazd nie okaże się tak udany jakim go zaplanowaliśmy? Od kogo dochodzić rekompensaty za doznane szkody i popsuty urlop? Prawnicy D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. wyjaśniają, kto i w jakim zakresie odpowiedzialny jest za bezpieczny wypoczynek naszych dzieci.

Przeczytaj także: Ferie zimowe a prawa konsumentów

Ferie to okres, w którym tysiące dzieci wyjeżdża na zimowiska organizowane przez szkoły lub biura podróży. Wymarzony tydzień na nartach lub wyjazd do miejscowości wypoczynkowej może łatwo zostać popsuty, jeśli panujące na miejscu warunki nie odpowiadają tym, za które zapłaciliśmy. Problem może stanowić także niewłaściwa opieka sprawowana nad uczestnikami czy wypadek, któremu dziecko może łatwo ulec podczas szaleństw na śniegu lub lodowisku.

To nie tak miało być

Jako rodzice chcemy mieć pewność, że nasze dzieci spędzają ferie zimowe w odpowiednich warunkach. Gdy jednak okazuje się, że na miejscu czeka na nie zaniedbany i podniszczony dom letniskowy z niedziałającymi toaletami, a nie obiecany wygodny hotel, wtedy mamy prawo domagać się odszkodowania od organizatora wyjazdu.

Jeśli standard usług, które są świadczone podczas wyjazdu, jest niższy od tego, jaki był przewidziany w umowie, możemy domagać się zwrotu części zapłaconej kwoty. Organizatorzy wyjazdu odpowiadają za całościowe należyte wykonanie lub niewykonanie umowy. Od tej odpowiedzialności mogą zwolnić się albo ograniczyć ją jedynie wtedy, gdy zaniedbanie zostało spowodowane siłą wyższą, działaniem lub zaniechaniem klienta albo osób trzecich, które nie uczestniczyły w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie. „Organizator może uniknąć odpowiedzialności, jeżeli niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, siłą wyższą, czy też w kończy działaniem lub zaniechaniem samego klienta. Co ważne swojej odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nie może w drodze umowy z nami ograniczyć ani wyłączyć” – wyjaśnia Kamil Markiewicz z działu prawnego D.A.S.

Myśląc o dochodzeniu swoich roszczeń od organizatora wyjazdu należy udowodnić, że standard usług świadczonych na miejscu był niższy niż ustalony. Warto przygotować dokładną listę zaniedbań i uchybień oraz skonfrontować ją z obietnicami organizatora wyjazdu. Przykładem może być brak jednego z zaplanowanych i opłaconych posiłków, karnetu na korzystanie z wyciągu narciarskiego czy organizacji dodatkowych atrakcji dla dzieci. Na potwierdzenie tych niedociągnięć należy przedstawić dowody – najlepiej w formie dokumentów i zdjęć.

Odpowiedzialność wychowawcy

Za sprawowanie właściwego nadzoru nad dziećmi wypoczywającymi podczas ferii zimowych odpowiadają wyznaczeni do tego wychowawcy. Ponoszą oni odpowiedzialność, wynikającą z zawartej umowy, za bezpieczeństwo oddanych im pod opiekę dzieci. W związku z tym mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi. Należy pamiętać, że do prawidłowego wypełniania przez opiekuna obowiązku nadzoru nad powierzonymi dziećmi nie wystarczy tylko wydanie im przez niego zakazu lub ogłoszenie obowiązujących zasad. Opiekunowie muszą również dopilnować, aby ustalone reguły były rzeczywiście przestrzegane.

Do obowiązków wychowawców należy także dopilnowanie, aby organizowane dla dzieci gry i zabawy były dostosowane do ich wieku. W szczególności chodzi tutaj o zabawy, które mogą być niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla osób trzecich. Jeśli w trakcie zajęć dojdzie do wypadku to za szkody odpowiada organizator wyjazdu i opiekun, który w tym czasie zajmował się dziećmi.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: