eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie zmiany w prawie pracy w 2011 r.?

Jakie zmiany w prawie pracy w 2011 r.?

2011-01-17 12:32

Co przyniósł nowy rok w prawie pracy? Kilka zmian, a jakże istotnych... Święto Trzech Króli, zmiany w opodatkowaniu niektórych świadczeń, równe traktowanie zleceniobiorców oraz inne nowości, które przedstawiamy w niniejszym opracowaniu. Święto Trzech Króli w zamian za dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Przeczytaj także: Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Od 1 stycznia 2011 r. zmianie uległ art. 130 KP, do którego dodano § 21, zgodnie z którym „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”.

Drugą zmianą jest ustalenie, że święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu dla starszych pracowników

Pracownicy, którzy ukończyli 50 lat mają teraz prawo do zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu w wysokości 80% do 33. dnia włącznie okresu zasiłkowego. Tym samym usunięto różnice w zakresie wysokości wypłat zasiłków chorobowych. W ubiegłym roku po 14. dniu choroby, która przypadała w szpitalu otrzymywali zasiłek w wysokości 70%. Od 1 stycznia 2011 r. osobom po 50 roku życia za czas pobytu w szpitalu będzie przysługiwać:
  • do 14 dnia choroby – wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy świadczenia,
  • od 15 do 33 dnia choroby – zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy świadczenia,
  • od 34 dnia choroby – zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy świadczenia.
Powyższa zmiana nie będzie mieć wpływu na koszty ponoszone przez pracodawców, gdyż wzrost świadczeń dotyczy zasiłków, które finansowane są z budżetu państwa.

Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Już teraz prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi-ojcu adopcyjnemu dziecka przysługuje w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia (lub do 10 roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

Nowy wzór statystycznej karty wypadku

Od 2011 r., zgodnie z nowymi przepisami statystyczną kartę wypadku należy przekazywać w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. W przypadku pracodawców zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników dopuszcza się przekazywanie oryginału statystycznej karty sporządzonej w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Warunkiem jest jednak przesłanie uzasadnionej informacji o wyborze tej formy przekazywania karty. Do tej pory, a więc do końca 2010 r. kartę przekazywaliśmy w dowolnej formie – elektronicznej lub pisemnej.

Wprowadzone zmiany dotyczą również samego formularza statystycznej karty wypadku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: