eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Prawo do przerwy na karmienie dziecka

Prawo do przerwy na karmienie dziecka

2010-11-15 11:22

Jeżeli pracownica świadczy pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka do 2 przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko jedna przerwa na karmienie, natomiast prawa do przerw nie ma pracownica świadcząca pracę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie.

Przeczytaj także: Praca w przerwie na karmienie a godziny nadliczbowe

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego zawnioskowała o 1-godzinną przerwę w pracy na karmienie. Pracownica karmi jednak dziecko sztucznie, natomiast naturalnie jedynie wieczorami bądź w nocy i to też sporadycznie. Czy w takim przypadku pracownicy przysługuje taka przerwa? Czy nie ma znaczenia, kiedy pracownica karmi dziecko naturalnie, ale ważne jest, że w ogóle karmi?

W opisanym przypadku pracownica ma prawo do przerwy na karmienie dziecka.

Kodeks pracy przyznaje pracownicom karmiącym dziecko piersią prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy.

Jeżeli pracownica świadczy pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka do 2 przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko jedna przerwa na karmienie, natomiast prawa do przerw nie ma pracownica świadcząca pracę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie.

W praktyce najczęściej pracownice wykorzystują przerwy na karmienie w ten sposób, że kończą pracę wcześniej lub rozpoczynają ją później.

Prawo do przerw nie jest ograniczone czasowo i przysługuje przez cały okres karmienia piersią. Pracodawca ma obowiązek udzielenia przerw na wniosek pracownicy, która poinformuje go o tym, że karmi dziecko piersią. Częstotliwość ani pora karmienia dziecka nie ma żadnego wpływu na uprawnienia pracownicy do skorzystania z ww. przerw. Niezależnie więc od tego, że pracownica karmi dziecko piersią wyłącznie wieczorami oraz że korzysta jednocześnie ze sztucznego pokarmu, pracodawca jest obowiązany udzielić przysługujących jej przerw na karmienie.

Podstawa prawna:
  • art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: