eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podnoszenie kwalifikacji zawodowych: zgoda pracodawcy

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych: zgoda pracodawcy

2010-08-19 11:09

Nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji pracowników wywołują coraz silniejsze emocje i powodują mnóstwo pytań. Postanowiliśmy zebrać odpowiedzi na te najczęstsze lub sprawiające największe problemy.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych ograniczone?

1. Czy w razie braku umowy pracownik będzie mógł udowodnić, że pracodawca wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji (od której zależą obowiązki pracodawcy)?

Tak, może próbować to zrobić powołując się na konkretne postępowanie pracodawcy. Możliwe są 2 przypadki:
  • pracodawca nie zawarł umowy szkoleniowej chociaż powinien, gdyż wymaga od pracownika "odpracowania" szkolenia albo
  • pracodawca nie ma obowiązku zawierania umowy szkoleniowej - bo nie wymaga "odpracowania".
Jeśli pracodawca wymaga "odpracowania" okresu szkolenia, należy przyjąć, że się zgodził na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych.

Jeśli zaś pracodawca nie zawarł umowy szkoleniowej, jako jego zgoda na kształcenie może być interpretowane np. finansowanie pracownikowi kształcenia (w całości lub w części) lub przyznanie mu jakiegokolwiek świadczenia związanego z podnoszeniem kwalifikacji np. płatnego zwolnienia na szkolenie, czy płatnego urlopu szkoleniowego.

Uwaga!
Nawet udzielnie jednorazowego zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na udział na zajęcia może w konkretnym przypadku zostać uznane za wyrażenie zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i skutkować koniecznością zwalniania pracownika na wszystkie obowiązkowe zajęcia przypadające w godzinach pracy pracownika lub niedługo po tych godzinach).

Sama informacja nie oznacza zgody na dokształcanie

Zdaniem Ministerstwa pracy samo powiadomienie pracodawcy o szkoleniu nie oznacza jeszcze zgody tego ostatniego na nie. Decyzja pracodawcy w sprawie podnoszenia kwalifikacji powinna poprzedzać korzystanie przez pracownika z obligatoryjnych świadczeń z tym związanych oraz ewentualne przyznanie mu przez pracodawcę świadczeń fakultatywnych. Dlatego uprawnienia z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie będą przysługiwały pracownikowi, który nie ujawnia pracodawcy faktu nauki, nie zwraca się o wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, natomiast występuje o udzielenie np. urlopu szkoleniowego na egzamin kończący studia wyższe. Stanowisko MPiPS z czerwca 2010 r, DPR I - 079 - 234/10

2. Czy zgoda może dotyczyć tylko części szkolenia?

Zdaniem MPiPS zgoda powinna dotyczyć takiego procesu kształcenia, po zakończeniu którego można uznać, że pracownik podniósł swoje kwalifikacje zawodowe. Powinna zatem obejmować pełen, zamknięty proces kształcenia, umożliwiający pracownikowi faktyczne podniesienie kwalifikacji.

Przykład:
W razie studiów podyplomowych, zgodnie z programem nauki obejmujących np. 3 semestry, wyrażenie zgody na 1 semestr nauki, nie umożliwia podniesienia kwalifikacji do określonego poziomu.

Podstawa prawna:
  • art. 1031 - 1035 kp,
  • art. 9 ust 1 pkt. 3 lit a, d, f - h ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: