eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Kadencja członków zarządu: jak liczyć?

Kadencja członków zarządu: jak liczyć?

2010-08-16 12:19

W umowie spółki jest następujący zapis "zarząd spółki składa się z 1 do 5 członków, powoływanych przez zgromadzenie wspólników na kadencję 3-letnią, z tym, że pierwszy zarząd jest powoływany na okres jednego roku". Czy kadencja dotyczy całego zarządu spółki, czy poszczególnych jego członków? Czy jeśli w trakcie trwania kadencji jeden z członków został odwołany, a w jego miejsce nadzwyczajne zgromadzenie wspólników powołało nowego członka zarządu, to jego kadencja trwa 3 lata, czy też do zakończenia kadencji 3-letniej liczonej dla pozostałych członków zarządu?

Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Kiedy kończy się mandat, a kiedy kadencja?

Ze sformułowania „powoływanych przez zgromadzenie wspólników na kadencję 3-letnią” wynika, że w umowie spółki została przyjęta zasada kadencji indywidualnej. Bieg kadencji jest liczony wobec każdego członka zarządu z osobna. Oznacza to, że jeśli jeden z członków zarządu został powołany w trakcie trwania kadencji pozostałych członków zarządu, to jego kadencja trwa 3 lata, jest niezależna i trwa dłużej niż kadencja powołanych przed nim pozostałych członków zarządu.

Mandat do pełnienia funkcji członka zarządu

Na wstępie wyjaśnijmy znaczenie istotnych dla rozstrzygnięcia problemu pojęć. Mandat do pełnienia funkcji możemy zdefiniować jako upoważnienie do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu. W wyniku ustanowienia zarządu członek zarządu uzyskuje legitymację do tego, aby realizować wszystkie czynności związane z pełnioną funkcją. Mandat jest więc kompetencją do realizowania funkcji członka zarządu przez określony czas. Mandat posiada więc członek zarządu, nie zarząd. Mandat zaczyna się z rozpoczęciem kadencji, jeżeli taka jest ustanowiona, albo też z początkiem trwania okresu pełnienia funkcji przez czas nieoznaczony.

Kadencja członka zarządu

Kadencja członka zarządu jest okresem, na który powołano członka zarządu do sprawowania przez niego funkcji, czyli realizacji praw i obowiązków związanych z byciem członkiem zarządu. Jest to formalnie ustanowiony w umowie spółki okres, na jaki dana osoba zostaje powołana w skład organu. Kadencja odnoszona może być do członków zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej, natomiast nie odnosi się do zgromadzenia wspólników, prokurentów, pełnomocników, likwidatorów i innych przedstawicieli.

Mandat to nie to samo, co kadencja

Różnica pomiędzy mandatem a kadencją polega między innymi na tym, że jeżeli zarząd był ustanowiony na określoną kadencję, mandat nie wygasa razem z nią, ale trwa dłużej, aż do odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy lub ostatni rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Zarząd spółki może być powołany na rok, na określony okres dłuższy niż rok z określonymi zamkniętymi ramami czasowymi oraz na czas nieoznaczony. W pierwszym i drugim przypadku mamy do czynienia z powołaniem na określoną kadencję: roczną i wieloletnią, tak jak w Państwa przypadku.

Indywidualna kadencja zarządu

Na gruncie ksh obowiązuje zasada indywidualnych kadencji członków zarządu. W myśl tej zasady kadencja każdego członka zarządu biegnie indywidualnie. Oznacza to, że z chwilą powołania dla każdego członka zarządu biegnie jego własna, indywidualna kadencja. Praktyczne konsekwencje takiego rozwiązania są widoczne w razie konieczności uzupełnienia składu zarządu, np. w razie odwołania jednego z członków zarządu przed upływem jego kadencji. Ponieważ bieg kadencji jest liczony wobec każdego członka zarządu z osobna, należy uznać, że „własna” kadencja nowego członka zarządu zakończy się nie równocześnie z kadencją pozostałych członków zarządu, ale odpowiednio później.

Przykład:
W spółce, w której kadencja członka zarządu jest 3-letnia, kadencja trzech członków zarządu powołanych jednocześnie 1 stycznia 2005 r. wygasa 31 grudnia 2007 r. Jeżeli jednak dwóch z nich powołano 1 stycznia 2005 r., a trzeciego 1 stycznia 2006 r., to kadencja dwóch pierwszych wygasa 31 grudnia 2007 r., a kadencja trzeciego 31 grudnia 2008 r.

Treść umowy spółki jest trochę nieprecyzyjna. Nie stanowi wprost, czy przyjęta została kadencja wspólna, czy indywidualna. Jednakże ze sformułowania „powoływanych przez zgromadzenie wspólników na kadencję 3-letnią” wynika, że przyjęta została zasada kadencji indywidualnej. Oznacza to, że jeśli jeden z członków zarządu został powołany w trakcie trwania kadencji pozostałych członków zarządu, to jego kadencja trwa 3 lata, jest niezależna i trwa dłużej niż kadencja powołanych przed nim pozostałych członków zarządu.

Przykład:
Trzej członkowie zarządu A, B i C zostali powołani 15 marca 2004 r. na 3-letnią kadencję. W trakcie urzędowania, np. 10 lutego 2005 r., A złożył rezygnację, a wspólnicy uzupełnili skład zarządu o D. Jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowień modyfikujących zasadę kadencji indywidualnych, mandaty B i C wygasają na zgromadzeniu zatwierdzającym sprawozdanie za ostatni pełny rok ich urzędowania (tj. 2006 r.), np. 23 maja 2007 r. Natomiast D będzie pełnił funkcję członka zarządu aż do zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie za 2007 r., np. 23 maja 2008 r. Trzyletnia kadencja jest bowiem w jego przypadku liczona od 10 lutego 2005 r.

Należy pamiętać, że wszystko zależy od umowy spółki. Milczenie umowy spółki skutkuje przyjęciem kadencji indywidualnych. W przypadku cytowanej umowy spółki można przyjąć, że jej treść wskazuje na przyjęcie zasady kadencji indywidualnych.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: