eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Brak promocji do kolejnej klasy a nauka zawodu

Brak promocji do kolejnej klasy a nauka zawodu

2010-07-22 13:32

Przeczytaj także: Nauka zawodu a prawo do urlopu


A zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, z racji nieotrzymania przez młodocianego promocji do II klasy, pracodawca przyjmując go na naukę zawodu może zawrzeć z nim umowę na okres 26 miesięcy, a następnie przedłużyć go o kolejne 12 miesięcy lub od razu zawrzeć umowę na okres 38 miesięcy. W tym przypadku łączny czas trwania nauki zwodu u obecnego i poprzedniego pracodawcy nie przekroczy 48 miesięcy, a więc nie zostaną naruszone przepisy prawa pracy.

Przedłużenia nauki zawodu z powodu nieotrzymania promocji może dokonać:
  • pracodawca, na wniosek młodocianego, albo
  • izba rzemieślnicza, na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem i młodocianego.
Bez stosownego wniosku pracodawca nie może samowolnie podjąć decyzji o przedłużeniu trwania nauki zawodu.

Młodociany zostanie dopuszczony do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dopiero, gdy ukończy naukę w szkole zawodowej. A zatem, jeśli do czasu trwania przedłużonej nauki zawodu młodociany nie zakończy nauki i nie przystąpi do egzaminu, pracodawca nie będzie zobowiązany go dłużej zatrudniać i pokrywać kosztów jego egzaminu.

W przypadku konieczności powtórki również samego egzaminu koszty pierwszego egzaminu (do czasu trwania przedłużonej nauki zawodu) pokrywa pracodawca. Koszty ewentualnego egzaminu poprawkowego pracodawca może, ale już nie musi pokrywać.

3. Dokształcanie to obowiązek młodocianego

Młodociany odbywający praktykę w zakładzie pracy ma obowiązek przychodzenia do zakładu pracy w dniach określonych w umowie i faktycznego odbywania praktyki oraz przestrzegania obowiązku dokształcania się. Jeżeli brak promocji do kolejnej klasy jest spowodowany zaniedbywaniem obowiązku dokształcania się przez młodocianego, pracodawca powinien stosować wobec niego środki wychowawcze. Jeśli nie przyniesie to zmiany w zachowaniu młodocianego, można ewentualnie rozważyć wypowiedzenie mu umowy.

Podstawa prawna:
  • art. 194, art. 195, art. 196 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 6 ust. 1, § 9, § 11 pkt 2, § 12, § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 278).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: