eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy bez odprawy pieniężnej

Rozwiązanie umowy bez odprawy pieniężnej

2010-07-11 00:23

Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 kp nie uprawnia do nabycia odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych, chyba że przyczyną rozwiązania stosunku pracy była poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika. (Z wyroku SN z5 sierpnia 2009 r., II PK 275/08)

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: procedury

Stan faktyczny: Piotr B. był zatrudniony w PKP C. Dnia 21 listopada 2006 r. została zawarta umowa pomiędzy PKP C., a spółką K.M., na mocy której spółka K.M. przejęła na stałe pracowników drużyn trakcyjnych (do nich należał Piotr B.). W tej umowie pracownikom przejmowanym zagwarantowano dotychczasowe warunki zatrudnienia do 30 czerwca 2010 r. W związku z ww. umową spółka K.M. 24 listopada 2006 r. pisemnie powiadomiła Piotra B., że od 1 stycznia 2007 r. stanie się jej pracownikiem i że przez rok będą wobec niego stosowane postanowienia zakładowego układu zbiorowego pracy obowiązującego w PKP C. Spółka w tym piśmie pouczyła też pracownika, że w terminie 2 miesięcy od dnia przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę może rozwiązać umowę o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem, co spowoduje takie skutki, jakie prawo pracy wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Piotr B. w styczniu 2007 r. rozwiązał stosunek pracy we wskazanym trybie i zażądał od PKP C. wypłacenia odprawy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. PKP C. przekazała to żądanie spółce K.M. Spółka odmówiła jednak wypłaty żądanej odprawy uznając, że w razie rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 231 kp świadczenie to pracownikowi nie przysługuje. Sprawa trafiła do sądu pracy.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie uznał roszczenia pracownika. Fakt, że rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy na podstawie art. 231 kp, rodzi takie skutki prawne, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę nie daje automatycznie pracownikowi prawa do żądania odprawy. Odprawa ta przysługuje bowiem tylko wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wprawdzie zdaniem SN, przejście zakładu pracy uprawniające pracownika do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 kp może w konkretnych okolicznościach być uznane za przyczynę niedotyczącą pracownika, to jednak taka sytuacja w omawianej sprawie nie wystąpiła. W wyniku przejęcia zakładu pracy nie doszło do pogorszenia warunków pracy Piotra B.. Co więcej, w wyniku ustaleń pomiędzy PKP C., a spółką K.M. pracownik miał zapewnione dotychczasowe warunki zatrudnienia do 30 czerwca 2010 r.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe Zwolnienia grupowe

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: