eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nietypowy czas pracy a dzień wolny za święto

Nietypowy czas pracy a dzień wolny za święto

2010-06-22 13:53

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przeczytaj także: 1 i 11 Listopada 2016 a czas pracy

Pytanie: Jak poprawnie wylicza się czas pracy pracowników kina, dla których dniami pracy są: piątek, sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek? Jak rozliczyć w ich przypadku święta przypadające w środę lub czwartek (ich dni wolne)? Czy w ich przypadku każde święto przypadające w środę lub czwartek obniża wymiar czasu pracy, czy też należy przyjąć tylko jeden z tych dni?

Odpowiedź: Każde święto, które nie przypada w niedzielę obniża wymiar czasu pracy. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym obliczasz:
  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Pamiętać jednak należy, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ustalona według powyższego wzoru pula godzin do przepracowania powinna zostać prawidłowo rozłożona w taki sposób, aby nie została naruszona zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz aby praca nie była wykonywana w dni świąteczne.

Praca przez 5 dni w tygodniu - nieważne które

Bez znaczenia jest fakt, w które 5 dni w tygodniu pracownicy wykonują swoją pracę. Dlatego również pracownikom zatrudnionym od piątku do wtorku przez przeciętnie 5 dni w tygodniu pracodawca ma obowiązek obniżyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy z tytułu każdego święta w danym okresie rozliczeniowym, przypadającym w innym dniu niż niedziela. Jeżeli zatem w danym okresie rozliczeniowym święto wypadnie w środę (w dniu wolnym od pracy), pracodawca pracownikom zatrudnionym przez przeciętnie 5 dni w tygodniu (od piątku do wtorku), powinien udzielić dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w innym terminie. Jeżeli natomiast w okresie rozliczeniowym wypadną dwa święta w innym dniu niż niedziela, pracodawca zobowiązany będzie zapewnić pracownikom wolne z tytułu obu tych świąt.

Bez dodatkowego dnia wolnego - na niepełnym etacie

Zasada obniżania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy z tytułu przypadającego w okresie rozliczeniowym święta nie znajduje zastosowania jedynie w przypadku gdy liczba dni pracy pracownika w każdym tygodniu jest ograniczona (np. pracownicy pracują na część etatu przez 3 dni w tygodniu). W takiej sytuacji nie ma bowiem potrzeby zapewniania pracownikom innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające na dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu ich czasu pracy. W każdym przypadku bowiem zachowana zostanie zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ustanowiona w art. 129 kp.

Podstawa prawna:
  • art. 129 § 1, art. 130 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: